Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Медицината от първобитните хора до Средновековието

Медицината от първобитните хора до Средновековието

Медицината от първобитните хора до Средновековието

Всичко започва в каменната ера. Примитивните хора не са знаели какво е медицина и лекарство. Да не говорим, че такова нещо като хигиена въобще не им е било познато.

Първобитните хора са си сменяли дрехите в най-добрия случай два пъти през живота си, а техните естествени отпадъци са развъждали зарази. Най-честите здравословни проблеми на примитивните хора са били свързани с хранителни разстройства, кожни заболявания, язви и зъбобол. Тъй като медицината и лекарите в тези дни все още не са съществували, животът на първобитния човек рядко е надвишавал 35 години.

Първите наченки на медицината в каменната ера са се отличавали с доста суров метод на лечение - с превръзка от глина на главата. Малко по-късно в годините се появило вярване, че всяка болест идва от факта, че човешкото тяло е обладано от зъл дух. И че може да бъде излекувано само, ако бъде подложено на транс. Ето защо с тази задача са се нагърбвали шаманите и жреците на племето.

Древна Индия

С навлизането на първото столетие от нашата ера, медицината започнала да се развива бързо. Най-голям разцвет тя търпяла в Древна Индия. Допреди време се смяташе, че медицината е възникнала в Древна Гърция. Но разкопки доказаха, че индийците първи са се научили да използват билки при различни заболявания.

През III век индийските лекари вече са били в състояние успешно да правят операции за отстраняване на бъбречни камъни, например.

От Индия медицината била пренесена в Китай, Тибет и Япония. Китайците внесли известни новости и промени в нея, вярвайки, че всички болести се появяват заради нарушеното равновесие между двете начала: Ин и Ян.

В Древен Египет на медицината се отдали свещениците. А всички открития в тази област били приписвани на боговете Озирис, Изида и Гор. Египтяните обърнали специално внимание на лечебните свойства на билките - те се научили да боравят със 700 различни растения, които успешно използвали за лечение.

В Гърция лекарската професия се предавала от баща на син. Смята се, че медицината в Гърция е започнала да се развива с пристигането на египетския лекар Ескулап. Философските школи започнали да изучават медицината.

Древен Египет

След спада на силата на Древна Гърция, център за развитие на медицината станала Александрия. Лекарите неуморно аутопсирали мъртвите, дори и царете, за да разберат структурата на човешкото тяло и принципите на човешкия живот. Именно по това време медицината се разрастнала - била изучена работата на стомаха, вътрешните органи.

Римляните поели медицината от гърците, но се специализирали повече в профилактиката, отколкото в лечението. По времето на Римската империя, някъде в началото на ХV век, медицаната претърпяла упадък. По това време вместо билки и лекарства, на мода излезли амулети, магии и обреди.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest