Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Първобитните хора обичали пикантна храна

Първобитните хора обичали пикантна храна

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k
Праисторически хора
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Откритие в Дания и Германия доказа, че и преди 6000 г. древните европейци са били любители на пикантната храна. Учени установиха, че по вътрешността на откритите древните глинени съдове има следи от пипер, горчица и чесън.

Ръководителят на експедицията - Хейли Саул, от университета в Йорк, Великобритания, твърди че подправките са преднамерено добавяни към ястията от риба и месо.

Чесън

Откритите 74 тенджери съдържали микроскопични следи от силициеви камъчета, известни още като фитолити. Точно те доказват присъствието на горчица в овъглените съдове.

Това откритие опроверга тезата, че пикантните подправки стават част от европейската кухня, след като са внесени от азиатските страни. Доказа също, че древните европейци не са готвели единствено калорична храна.

Неандерталци

Учените предполагат, че праисторическите хора откривали пикантните подправки чрез различни растения. Според тях древните готвачи стривали семена на растения, съдържащи фитолити, за да овкусят храната си.

Привърженици на пикантното били и неандерталците, които добавяли чесън и горчица към ястията си.

Глупави хора

Преди време в пещера в Израел бяха открити следи от сготвен кориандър преди 8000 г.

Тези находки повдигат въпроса защо дори първобитните хора обичали пикантната храна.

Според Пол Шърман от унивеситета в Корнел древните европейци открили, че подправки като пипер, чесън и горчица могат да усилват имунната система и да предпазват от различни болести. С други думи първобитните хора се научили да ядат пикантна храна, за да оцелеят.

Доказателства сочат, че предпочитаното месо на праисторическите хора било еленското, което ядели варено.

Според проучването на Джералд Крабтрий древните хора са били с по-голям умствен потенциал от съвременните хора. Той иницира тезата, че човешката интелигентност е спряла своето развитие през Бронзовата епоха и оттогава хората оглупяват.

Човешката интелигентност се определя от 5000 гена, които се засягат от вредни влияния и мутации. Генетичните изменения могат да забавят умствения растеж.

Според изследванията здравословното и правилно хранене може да се отрази благоприятно на интелекта.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest