Има много неща, които не знаем за Вселената, в която живеем. А от това, което знаем, можем да заключим, че тя се опитва да ни убие. От смъртоносна радиация до избухващи супер звезди, галактиката е достатъчно опасна, за да накара дори и най-смелите астронавти да помислят отново, преди да решат да излязат от хубавата ни, предпазваща атмосфера. И все пак човешката раса е решена да излезе и да изследва Космоса. Ето няколко факта за него, които едновременно ще ви ужасят и впечатлят.
Скоростта на светлината
Много от нас обичат да си представят как летят из галактиките със скоростта на светлината, която е почти 300 000 километра в секунда. Реалността може да се окаже по-малко забавна и повече фатална. Когато влязат в контакт с обект, който се движи с такава скорост, водородните атоми се превръщат в силно радиоактивни частици. Те биха могли лесно да унищожат екипажа и електрониката на космическия кораб. Само няколко струйки водороден газ, плаващи през Космоса, могат да имат радиационен изход, еквивалентен на протонен лъч, създаден от Големия адронен колайдер.
Луната
Всяка година естественият ни спътник се отдалечава с 4 см. На пръв поглед това не изглежда много, но би могло да има опустошителни последици за планетата ни в бъдеще. Въпреки че гравитационното й поле би трябвало да е достатъчно, за да задържи Луната да не изчезне в Космоса, увеличаването на разстоянието между Земята и спътника й в крайна сметка ще забави въртенето на планетата до точката, в която денят ще трае повече от месец, а приливите на океаните ще са заключени на място.
Черните дупки
Обикновено образувани от смъртта на масивни звезди, черните дупки имат толкова силно гравитационното поле, че улавят светлината и деформират времето. Само една малка черна дупка в Слънчевата система би могла да изхвърли планетите от орбитите им и да разбие Слънцето на парчета. Ако това не е достатъчно страшно само по себе си, то черните дупки могат да прекосят галактика със скорост няколко милиона мили в секунда, оставяйки следи от разрушение след себе си.
Тъмната материя и тъмната енергия
Знаем много малко за нашата Вселена. Можем да видим само 5% от нещата, от които е направена. Около една четвърт от Вселената е съставена от тъмна материя – маса, която не можем да видим, но знаем, че е там заради ефектите, които има върху поведението на обкръжаващото я. Останалата част е тъмна енергия, чиято истинска същност е предимно непозната. Въпреки това сме сигурни, че играе ключова роля в разширяването на Вселената.
Растящото слънце
С намаляването на запасите си от термоядрено гориво Слънцето ще става все по-горещо. То ще излъчва толкова топлина, че земната атмосфера ще изгори, а океаните ще се изпарят напълно. След като се изчерпа горивото си, Слънцето ще се разшири навън, превръщайки се в червен гигант, който ще погълне Земята.
Коментари