Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Природни явления и феномени»Любопитни факти за Андите, които ще ви изумят

Любопитни факти за Андите, които ще ви изумят

Любопитни факти за Андите, които ще ви изумят
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Ако трябва да се направи статистика, в която да се включат всички най-значителни факти за даден обект или явление, със сигурност планинската верига Анди в Южна Америка ще бъде в челото на тази своеобразна класация.

Достатъчно е да споменем някои от тези значителни постижения, свързани с Андите:

- една от най-мащабните планински системи;

- едни от най-високите върхове на планетата над 6 хиляди метра;

- началото на някои от най-големите речни системи в света - Амазонка, Ориноко и Парана;

- най-високото езеро в света - Титикака, най-високо разположената столица в света;

- най-богатото находище на гуано в света и още много други забележителни неща, с които Андите са известни на хората по света.

Какво представлява това уникално природно образувание, откъде минава и какви характерни особености има? Какви загадки и красоти предлага планинската верига, която разделя, но и събира територията на Южна Америка?

Произход на планинската система Анди

Любопитни факти за Андите

Преди да разгледаме образуването на планинската верига, трябва да потърсим етимологията на нейното название. Няма единодушно мнение защо Андите се наричат така. Едно от предположенията е, че идва от думата анти, което на индианския език кечуа значи изток.

Друго предположение я свързва отново с езика кечуа, но значението е мед, заради огромните залежи на полезни изкопаеми.

Има предположение, че името идва от испанците, които завладяват тези земи и наричат планината терасирана земя от испански.

Предположенията за индиански източник са по-приемливи, защото планината е била отличително място за всички древни жители на континента преди идването на испанците.

Формирането на планината според геоложките проучвания е започнало още през Мезозоя, ерата на динозаврите и Терциера - след измирането на гигантските влечуги и последния ледников период в резултат на вулканична активност.

Като основна причина за издигането на Андите се сочи нагъването на ръба на планината на запад, тоест, тектоничните процеси в плочите са създали като краен резултат планинската верига каквато я познаваме днес.

География на Андите

Като планинска верига Андите е интересно образувание. Състои се от успоредни планински вериги, пресечени от напречни вериги, а те обграждат високи плата и много образувания, наричани с термина депресия.

Географите отделят източни части и западни части (Кордилера Ориентал и Кордилера Оксидентал). Посоката на планинската верига е ориентирана от юг - север, като Кордилера Ориентал по изключение се отклоняват на изток. Там образуват отделни плата, наричани от хората алтиплано. Те се простират на широко в Аржентина, Перу, Чили и Боливия. Там Андите се простират на 800 километра широчина.

Някакво универсално делене на тази уникална планинска система все още не съществува. Делението е на база национални граници, които прекосява. Общо погледнато се отличават три дяла - южен, централен и северен.

Южният дял тръгва от Огнена земя, от остров Стетън. Наричат го още Патагонски Анди. Съществува силно сходство между крайбрежието на Южно Чили и Канадските Кордилери. Релефът е алпийски, с множество циркуси, ледници - лолета и долини, ледникови езера, над 50 на брой, фиорди и други. Тези места може да бъдат преминати само през някои седловини, най-популярна от които е Кумбре. В тази територия е и известното Патагонско плато.

През 1520 година на това страховито място Магелановите моряци виждат залив. Магелан решава да зимуват около залива. Дръзнали обаче да отидат по-навътре и не успели да се върнат назад.

Изкарали 140 дни на това негостоприемно място. Накрая се появил човек, когато взели за великан. Летописецът на експедицията го описва с ръст два пъти по-голям от нормалния човешки. Най-изумително били краката му - патагео, тоест големи крака. Така Магелан и хората му дали името на местните хора - патагонци, а земята, на която живеят - Патагония.

По-късно било установено, че южната граница се повишава от 690 на 4 хиляди метра. И оттам започва линията на активно действащи вулкани. Променя се не само географската, но и геоложката среда. Планината става по-широка и по-висока. Тя служи и като естествена граница между Чили и Аржентина и вододелна граница между Тихия и Атлантическия океан. Тук е последният от серията вулкани, в източна посока от столицата на Чили Сантяго.

На север е най-високият връх - 7035 метровия Аконкагуа. Следва депресия и високо плато, наречено Пуна. То се простира както в Аржентина, така и в Боливия и Чили.

Планинската верига Анди е много широка, влиза в много държави. Там е и най-сухото място на земята - Атакама. Влажните въздушни маси, които идват от басейна на Амазонка, стигат само до източните склонове на Андите и това е причина Атакама да остане толкова сухо място.

Има обаче и други климатични моменти. По тихоокеанското крайбрежие на Южна Америка минава Перуанското течение, носещо студена вода от Антарктика и когато тя стигне до умерени географски ширини, причинява температурни инверсии. Образуват се мъгли, но не вали.

По-нататък, до осемнадесети паралел, има само високи над 6 хиляди метра върхове. Между тях са затворени депресии, които наричат саларес, заради залежите от селитра. По западното крайбрежие са действащите вулкани.

От Андите на Перу започва северният дял на планинската система. Там се намират островите Чинча с най-много гуано в света. Там е и най-високият проход, с най-високата железница в света.

Андите продължават и в Боливия, и Перу. В тази част се намират три отделни планински вериги - западна, централна и източна. Тук са най-големите действащи вулкани.

Още на север са Венецуелските Анди. Те преминават през Карибските Анди и завършват на остров Тринидад.

Източните части са по-стари от западните. На възраст са до 570 милиона години, а западните са едва на 190 милиона години.

Флората и фауната на Андите

Анди

Андите са източник на много ценни суровини за човека. Ако започнем с полезните изкопаеми, планинската система включва сред притежаваните от нея най-ценните елементи. Златото, среброто, медта, платината, оловото, сярата, петролът са ценни суровини, които се добиват и в Андите.

На големи площи - от Венецуела до Боливия се простират райони с малки дървета, от които се добива хинин за лечение на малария. Не по-малко ценни са палмите, какаовите дървета, бамбукът, храстите кока, дървесните папрати, вечнозелените дъбове, многобройните сложноцветни и мъховете, кактусите и много други.

Животинският свят е представен също от разнообразни видове. Най-важни се явяват ламите, които осигуряват ресурси за храна, облекло и служат като превоз, а сред птиците кондорът се отличава като най-голямото пернато от всички в прерията.

Някои интересни факти за Андите

Перуанската част от Андите е на 3 часа път с кола от града на инките Куско и е място, посещавано от много туристи като атракция. Хората се стичат, за да видят колоритния планински склон с цветовете на дъгата. Редуват се ярки цветове, които просто спират дъха в слънчево време.

Планинските вериги около Тихия океан се отличават с многобройни действащи и угаснали вулкани. Наричат ги огнен пръстен. Част от този пръстен са и Андите.

Несвикналите туристи често изпадат в планинска болест, качвайки се в Андите. Състоянието е на пълно безразличие, почти насън. Недостигът на кислород се усеща силно.

Сред известните европейци, изучавали Андите, личат имената на Александър фон Хумболт и Чарлз Дарвин.

Андите е най-дългата планинска верига в света.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest