Изследване на учени от факултета по психология към университета в Монреал показа, че мъжете и жените имат коренно различни сънища. Докато жените сънуват романтика и случки, свързани с емоции, мъжките сънища са подчинени на агресията. Те се сражават с чудовища и надвиват противници.
Друга основна разлика е, че мъжете не разсъждават върху това, което са сънували, докато жените се опитват да разберат значението на сънищата си и ползват съновници. Учените заключват, че представителките на нежния пол са много по-предразположени към кошмари.
Учените са достигнали и до някои неочаквани заключения. Според изследването мъжете сънуват по-често за други мъже, отколкото за жени. В същото време жените сънуват еднакво често за мъже и жени. Данните сочат, че 67 % от героите в мъжките мечти са други мъже, докато при жените едва 48 % от героите им са представители на техния пол.
Мъжете са склонни да мечтаят за агресивни срещи с други мъже (обикновено непознати), докато жените са склонни да мечтаят за взаимодействия с приятели и други близки хора, които се провеждат в позната обстановка.
Проучването е показало, че дори в кошмарите си мъжете и жените се различават. Мъжките кошмари съдържат теми, свързани с бедствия, пожари, наводнения, война и дори за края на света. Жените, от друга страна, сънуват лоши сънища, свързани с междуличностни конфликти, страх от предателство, изневяра, болести.
Една от причините за разликата в сънищата е, че мъжете и жените са социализирани по различен начин. Според учените житейският опит определя и бъдещите сънища. Момчета са научени да бъдат по-агресивни, отколкото момичета, а момичетата се учат да бъдат по-социални.
Все пак за приликите и разликите в сънуването обикновено има много по-голямо значение личността, нейните вътрешни характеристики, нива на интровертност или екстровертност, културна среда, система от вярвания и мироглед, отколкото пол, категоричен е Пол Амплелиер, водещ на изследването.
Коментари