Карстова пещера, която удивително напомня женска вагина, разпалва въображението на туристи от цял свят. Хиляди семейства годишно посещават уникалната пещера Утробата край село Ненково в близост до гр. Кърджали. Какво е това, което я определя като уникална и привлича любителите на древни култури.
Според проф. Николай Овчарен, виден български траколог, Източниге Родопи са били център на тракийската култура, която е пряко свързана с Троя, Крит и Микена. Перперикон е свързан с бог Дионис, главен бог на траките, Татул – с гробницата на Орфей, а пещерата-утроба е била древен храм, където се е изповядвал култът към слънцето и богинята-майка.
Свещената за траките пещера се намира в труднодостъпната местност „Тангардък кая“ (шумяща вода). Почти невъзможно е човек да я намери без опитен водач. Древните тракийци, са разширили естествената карстова кухина и сега дълбочината на тайнствената пещера е 22 метра. Вода се стича непрекъснато по стените на пещерата, а в най-вътрешния ъгъл е издълбан езически олтар, който символизира женска матка.
Отворът на митичната пещера повтаря анатомичните особености на женска вулва. Той е ориентиран така, че всеки ден но обяд слънчев лъч във формата на фалос прониква във вътрешността на пещерата и се опитва да „оплоди“ олтара. „Оплождането“ е възможно само в началото на всяка година. Януари и февруари са месеците, в които слънцето е достатъчно ниско над хоризонта, а фалосът най-дълъг, за да може да достигне до олтара-матка и да извърши символично оплождане.
Според проф. Овчаров, това не е обикновено светилище, а главен тракийски обреден храм. В него древните траки са извършвали ритуалните си чествания на орфическите си вярвания. Стените са свидетели на древни оргии от преди 3 500 години. Водата, която постоянно се стича по тях и ги овлажнява символизира мъжкото начало, семенна течност. Неженените тракийски мъже са идвали в този храм за да се съвокупляват с тракийски момичета.
Символиката на тези сношения е дълбока. За да символизира смъртта и възраждането на живота, жрецът принася в жертва човек или животно. След това се сношава с девойка, като по този начин символизира брак с богинята-майка. Опложда я като символ на възраждане и благополучие.
Артефакти, открити при изследване на пещерата доказват, че тракийците са преки наследници на древната минойска (критско-микенска цивилизация). Сред тях глинена плочка с тайнствени символи. Доц. Красимир Лещаков наскоро обяви пред участниците в българо-гръцкия симпозиум, че е успял да разчете знаците, издълбани върху нея. Според него те са част от най-старата европейско писменост – линеарното писмо А, която е била създадена именно от древната минойска цивилизация.
Коментари