Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Тракийски храм привлича туристи в утробата си

Тракийски храм привлича туристи в утробата си

MarianeMariane
Джедай
329112
Пещера Утробата

Карстова пещера, която удивително напомня женска вагина, разпалва въображението на туристи от цял свят. Хиляди семейства годишно посещават уникалната пещера Утробата край село Ненково в близост до гр. Кърджали. Какво е това, което я определя като уникална и привлича любителите на древни култури.

Според проф. Николай Овчарен, виден български траколог, Източниге Родопи са били център на тракийската култура, която е пряко свързана с Троя, Крит и Микена. Перперикон е свързан с бог Дионис, главен бог на траките, Татул – с гробницата на Орфей, а пещерата-утроба е била древен храм, където се е изповядвал култът към слънцето и богинята-майка.

Свещената за траките пещера се намира в труднодостъпната местност „Тангардък кая“ (шумяща вода). Почти невъзможно е човек да я намери без опитен водач. Древните тракийци, са разширили естествената карстова кухина и сега дълбочината на тайнствената пещера е 22 метра. Вода се стича непрекъснато по стените на пещерата, а в най-вътрешния ъгъл е издълбан езически олтар, който символизира женска матка.

Отворът на митичната пещера повтаря анатомичните особености на женска вулва. Той е ориентиран така, че всеки ден но обяд слънчев лъч във формата на фалос прониква във вътрешността на пещерата и се опитва да „оплоди“ олтара. „Оплождането“ е възможно само в началото на всяка година. Януари и февруари са месеците, в които слънцето е достатъчно ниско над хоризонта, а фалосът най-дълъг, за да може да достигне до олтара-матка и да извърши символично оплождане.

Според проф. Овчаров, това не е обикновено светилище, а главен тракийски обреден храм. В него древните траки са извършвали ритуалните си чествания на орфическите си вярвания. Стените са свидетели на древни оргии от преди 3 500 години. Водата, която постоянно се стича по тях и ги овлажнява символизира мъжкото начало, семенна течност. Неженените тракийски мъже са идвали в този храм за да се съвокупляват с тракийски момичета.

Символиката на тези сношения е дълбока. За да символизира смъртта и възраждането на живота, жрецът принася в жертва човек или животно. След това се сношава с девойка, като по този начин символизира брак с богинята-майка. Опложда я като символ на възраждане и благополучие.

Артефакти, открити при изследване на пещерата доказват, че тракийците са преки наследници на древната минойска (критско-микенска цивилизация). Сред тях глинена плочка с тайнствени символи. Доц. Красимир Лещаков наскоро обяви пред участниците в българо-гръцкия симпозиум, че е успял да разчете знаците, издълбани върху нея. Според него те са част от най-старата европейско писменост – линеарното писмо А, която е била създадена именно от древната минойска цивилизация.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest