Оказва се, че хората с изградени навици да стават рано сутрин са с по-атрактивна фигура, здравословното им състояние е на ниво и като цяло са по-щастливи.
Ранното ставане е белег и за по-добра организираност и справяне със домашните и служебни задачи. До този извод са стигнали учени, цитирани от британския „Телеграф”.
Същото не може да се каже за тези, които изпитват трудности със сутрешното ставане и обичат излежаването. При тях е по-голям риска от депресия, наднормено тегло и стрес.
Изводите са направени на база мащабна анкета, изучаваща навиците за храна и сън, както е емоционалното състояние на близо 1070 души.
Така се оказало, че сред поспаланковците има повече хора, които често изпитват тревожност и проблеми със здравето. Те не са и най-добрите служители и в повечето случаи нямат големи шансове за повишение или завидна кариера.
Успелите и здрави хора се познавали и по ставането през уикендите. Дори в събота и неделя „щастливците” обичайно ставали преди осем, а по-податливите към депресия и наднормено тегло – след десет часа.
Не бива да забравяме, че този, който спи ежедневно по-малко от 5 до 6 часа, подлага на сериозен риск своето психично и физическо здраве. От хубавия сън зависи сърдечно - съдовата система, хормоналният баланс, регулацията на кръвната захар и способността за реагиране, имунната система.
Пълноценният сън (6 до 8 часа в денонощието) е главният виновник хормоните в тялото да поддържат равновесие между чувството за глад и ситост.
От друга страна липсата на сън може да доведе чувство за раздразнителност и смущения при концентрацията, както и дълбоко депресивното лошо настроение.
Важно е също и как се спи. Излагането на слаба светлина през нощта – като например сиянието на телевизионния екран, може да предизвика промени в мозъка, които водят до резки смени в настроенията.
Коментари