Линията на промяната на датата е условна линия, която минава през Тихия океан през сто и осемдесетия меридиан. Ако пресечете линията на промяната на давата от запад на изток, можете да се върнете с двадесет и четири часа назад във времето, а при движение от изток на запад отивате директно в утрешния ден.
Китай е една от най-дългите страни в целия свят: 5700 километра от запад на изток. До революцията през 1949 година държавата е била разделена на пет часови пояса.
След това обаче било решено, че разделението не е удачно, и затова в цялата страна било обявено едно време – пекинското. Затова в Тибет залезът се случва в полунощ.
Ако пресичате границата на Китай с Афганистан, веднага трябва да превъртите стрелките на часовника с три часа и половина напред. В света няма друго място, където една крачка да е равна на три часа и половина.
Хималаите ненапразно се смятат за мистично място. Хималаите пресичат няколко страни с различни времена. Затова пътешественик, който е решил да премине всичките хиляда километра на планинската верига, трябва шест пъти да пренастройва часовника си.
На индийско-непалската граница – петнадесет минути напред, на непалско-индийската граница – петнадесет минути назад, на индо-китайската граница – два часа и половина напред, на китайско-бутанската граница – два часа напред, на бутано-индийската – половин часа назад, на индой-мианмската – един час напред.
Островите Ратманов в Русия и Крузенщърн в САЩ са разделени само от четири километра вода. Разстоянието се изминава с моторна лодка за петнадесет минути.
По Гринуич обаче тези острови са разделени от двадесет и един часа – ако сте на остров Ратманов и е четвъртък на обяд, то на остров Крузенщърн ще е три часа следобяд.
В малкото селце Раякоски, което е разположено на границата на Финландия, Норвегия и Русия, се срещат три часови пояса едновременно. Когато в Русия е пладне, във Финландия е единадесет часа, а в Норвегия – десет часа.
Коментари