Неслучайно споменаван като най-големият и най-светъл християнски празник, Възкресение Господне, известен и като Великден, отбелязва възкръсването на Иисус Христос на третия ден след разпъването му на кръста. Това е и събитието, което е в основата на християнската вяра.
Основният смисъл и значение на Възкресение Господне е отбелязването на победата на живота над смъртта и на доброто над злото. Свързва се с духовното пробуждане, новото начало, надеждата и вярата. Или както е казал апостол Павел : „Ако Христос не е възкръснал, напразна е нашата вяра.“
Празнуван по целия свят, Великден се отбелязва по различен начин в отделните държави. Подобно на Коледа обаче, той е уникален празник, през който цялото семейството се събира заедно на празничната трапеза.
Във Великобритания център на празника заемат великденските шоколадови яйца и детската игра, в която малчуганите ги търсят, а на масата се поднася печено агнешко месо с мента и празнични кифлички.
В Италия Възкресение Господне е дълбоко религиозен празник, чиято кулминация е в неделя, а понеделника е ден, отделен за организиране на пикници. На празничната трапеза освен агнешко месо се поднасят и артишоци и Коломба ди Паскуа, традиционен италиански козунак под формата на гълъб.
Французите също отбелязват Възкресение Господне с църковни служби и камбанен звън, с много шоколадови яйца и зайчета, а трапезата е отрупана с агнешко месо, зелени салати, хляб и вино.
За гърците Възкресение Господне е най-важният празник в християнския календар, но освен традиционното агнешко месо на трапезата се поднася и Магирица (гръцка великденска супа от агнешки карантии) и Цуреки (гръцки сладък хляб, вид козунак).
Руснаците наричат Възкресение Господне „Пасха“, а за мексиканците Великден е част от Светата седмица и се отбелязва с множество тържества.
В България Великденската служба започва в съботната вечер и продължава след полунощ, когато е придружена от камбанен звън и песента Христо Воскресе. Това е и моментът, в който всички отбелязващи Великден се поздравяват с „Христос Воскресе! “ и приемат за отговор Воистина Воскресе! .

По традиция на великденската трапеза присъстват боядисани яйца, печено агнешко месо, агнешка дроб-сарма, козунаци и свежа пролетна салата от марули, репички и зелен лук.
Възкресение Господне не е просто празник или спомен за възкръсването на Иисус Христос. То е покана към вътрешно възраждане (възкръсване), любов, прошка и светлина.
Ето защо в много домове преди да се седне на празничната трапеза се казва и молитва в знак на благодарност за това, което имаме.
В случай че искате да спазите всички религиозни традиции, то можете да споделите със семейството си следната молитва:
„Господи Иисусе Христе,
в този свят ден на Твоето славно Възкресение
се събираме около трапезата с благодарност.
Благодарим Ти за дара на живота,
за Твоята безкрайна любов,
и за това, че със смъртта Си победи смъртта.
Благослови този дом,
всички присъстващи и онези,
които не могат да бъдат с нас.
Дарувай ни здраве, мир и сърдечна доброта.
Нека тази трапеза бъде не само храна за тялото,
а и повод за споделяне, прошка и обич.
Напомни ни, че Твоето Възкресение е надежда,
че всяка нощ носи утро,
че след всеки кръст идва славата.
Нека Твоят светъл пример ни води
във всяко наше дело, дума и мисъл.
Христос Воскресе!
Воистина Воскресе!
Амин.“
Вижте също колко пъти се обикаля църквата на Великден. Какво е специалното значение на сънищата за Великден. Узнайте и най-интересните великденски поверия.
Коментари