Кой е Ейбрахам Маслоу
Хуманистичната психология е свързана с името на Ейбрахам Маслоу - виден специалист по въпросите на човешката мотивация. Пирамидата на Маслоу е теория, цитирана най-често, когато става въпрос за йерархията на човешките потребности.
Роденият в Ню Йорк през 1908 година Маслоу - син на емигранти, получава добро образование, най-напред изучавайки право, а по-късно психология в университета в Уисконсин, където става стипендиант на фондация Карнеги и се подготвя за преподавателска работа и за основния труд на живота си, книгата Мотивация и личност, публикувана за първи път през 1954 година.
Популярността си Маслоу дължи на Теория за йерархията на потребностите, в която излага основната си теза за човека, когото определя като искащо животно. Тази теория и днес се признава като основа на много психологически разработки.
Теорията на Маслоу за йерархията на потребностите
Според Маслоу хората непрекъснато желаят нещо и желанията им са подредени в определена йерархията на потребностите им. Той групира тези потребности в 5 нива:
1. Физиологически потребности - това са базови потребности за поддържане на живота - храна, вода, подслон, облекло, секс, почивка;
2. Потребност от сигурност - всичко, осигуряващо физическата и психическа защита и даващо спокойствие и увереност в утрешния ден - надеждна работа, пенсионна система, защитена среда;
3. Потребност от обвързване - участие в общности - семейна, приятелска, членство в групи, организации и други;
4. Потребност от уважение - в това число се включва и самоуважението, което изгражда съзнание у човека, че е личност - полезна и значима, която има статус и постижения;
5. Потребност от самоактуализация - това е нужда от среда, която да помогне на човека да развие своя потенциал.
Според Маслоу във всеки момент от живота си човек се стреми да задоволи някоя от тези свои потребности и задоволяването на една потребност веднага поражда желание да задоволи следващата от по-висш порядък. Това води до прогрес на човека нагоре по стълбицата на собствената пирамида на потребностите.
Мястото на Маслоу в психологията
Теорията на Маслоу го нарежда сред водещите психолози на ХХ век и един от лидерите на хуманистичната психология. Според него науката психология трябва да се концентрира не само върху болната половина на психологията, както до момента, но и върху здравата половина и така дава тласък на хуманистичната психология.
Маслоу пръв формулира идеята, че зрелият човек не може просто да живее, за да ходи на работа и да печели пари. Неговата най-висша потребност е тази от самоактуализация. Човек има нужда да развие потенциала си, за да бъде истински мотивиран и щастлив.
Коментари