Историята на човешката популация е само миг от историята на планетата, която населяваме. Земята се е променяла милиарди години, преди да се появят хората. Възниква веднага въпросът как се е образувала Земята.
Хипотеза за раждането на Земята
Изчислено е, че нашето Слънце е на 4, 6 милиарда години. При образуването му, то е било обградено от малки частици материя, част от смъртта на далечни звезди. От тази материя започва образуването на планетите.
Милиони години те обикалят около Слънцето, привлечени от неговата гравитация, слепват се, образувайки протопленети, наречени планетезимали. По-големите от тях успявали да привлекат по-малките си съседи, увеличавайки своята маса.
Астрономията предполага, че при образуването си Юпитер и Сатурн започнали миграция из Слънчевата система, като разбутвали всичко по пътя си. Смята се, че на мястото на Венера и Земята е имало други планети, но тяхната съдба е или на загинали от сблъсъците, или избутани от орбитите им. Допуска се, че някои са изхвърлени в периферията на Слънчевата система. От веществото, останало след тяхното изчезване се предполага, че са се образували малките планети от земен тип - Меркурий, Венера, Земя, Марс.
Хипотези за Земята и нейният спътник Луната
Образуването на Земята е много бърз процес, отнел около 10-20 милиона години. Стандартите на космическото измерване показват, че това е почти мигновена поява.
Скоро след това Земята получава свой естествен спътник в лицето на Луната. За начина, по който това се е случило има различни хипотези.
Първа хипотеза за образуване на Земята
Смята се, че Луната се е образувала някъде другаде, далече от Земята, но нашата планета я е прихванала в гравитационното си поле, където все още се намира като неин спътник.
Втора хипотеза за образуване на Земята
Земята и Луната са родени заедно, от един и същи облак от газ и прах. Това означава, че те са една двойна планета, двете нейни части.
Трета хипотеза за образуване на Земята
Това предположение се смята за най-достоверно, защото е подкрепено с най-много доказателства. Тази хипотеза гласи, че Луната се е образувала по-късно от Земята, следствие на сблъсък на нашата планета с друга малка планета.
От мощното съприкосновение кората и горната част на мантията на Земята са били разрушени, материята се е разпръснала наоколо, подобно на диска на Сатурн и от тази материя се е образувала Луната. Тя се върти по строга орбита около Земята, а двете планети се въртят около общ център. Може да се каже, че двете планети представляват система Земя- Луна според стандартите на космическата подредба.
Преди около 3 милиарда години Земята и Луната са били много по-близо една до друга, в сравнение със сегашното съотношение. От самото начало двете небесни тела започват да се отдалечават постепенно едно от друго и това се е отразило на скоростта на въртене на Земята, тя се върти все по-бавно. При тези темпове на отдалечаване след няколко милиарда години едно денонощие ще трае 54 дни.
Вижте още теорията на Платон за Земята и разберете откъде се е появила водата на Земята.
Коментари