При разкопки в античния град Хераклея Синтика край Петрич археолози попаднаха на изключително ценна находка - огромна статуя от мрамор, която е напълно запазена.
Скулптурата е над 2 метра висока и е създадена през II век след Христа. Откритието е много ценно, защото за България това е първата статуя от такъв тип и при това много добре запазена.
Мраморната скулптура е на бог Хермес?
Разкопките в древния град Хераклея Синтика стигат до Cloaca Maxima или Големия канал, който събирал отпадните води на древния град. Мястото е проверено, за да се отхвърли евентуален проблем заради пороите в местността.
Напълно неочаквано, археолозите откриват парче от мрамор, което провокирало разкопаването около него и постепенно се разкрил постаментът, кракът и после цялата статуя.
Статуята е висока 210 сантиметра и тежи около 800 килограма. Първоначалното предположение е, че това е статуя на бог Хермес- вестителят на боговете. Този бог е бил много популярен в Хераклея Синтика, има запазени негови бронзови статуетки, както и надписи с релефи с изображения на Хермес. Богът остава популярен след като християнството вече е официална религия в края на IV век след издаден едикт на император Теодосий.
Статуята е направена от цял мраморен блок, което е по-сложният вариант на създаване на такива паметници. По това време вече са използвали другият метод - на сглобяване на статуи от няколко части, но хераклийците са пазили старите традиции.
Този иконографски тип скулптури на Хермес е бил много популярен през II век, най-вече в Македония и Гърция, които по това време са част от Римската империя. Тези копия са направени от много по-древни гръцки образци на статуя на Хермес от скулптура Поликлет.
Съдбата на скулптурата и Хераклея Синтика
В края на IV век християнството вече е официална религия, а през 388 година земетресение удря Хераклея Синтика. Дотогава статуята вероятно още е стояла на градския площад. След земетресението жителите на града са преместили изображението на едно от най-старите си божества, за да го запазят за по-добри времена.
Били са нужни много усилия, за да се премести толкова тежка статуя на сигурно място. Положили са я грижливо, вероятно по нареждане на жреците, които са вярвали, че ще омилостивят боговете и Хермес ще продължи да закриля Хераклея Синтика. Ако бедствието не беше разрушило града, статуята на божеството нямаше да се съхрани толкова добре.
Ролята на откритието
Античната статуя е най-добре запазената от всички открити по-рано, както и първата за България. Най-вече е ценна с това, че е запазена главата, докато повечето подобни статуи са изравяни без глави. Едната ръка, с преметната през нея дреха, завършва великолепието на цялата статуя, направена с изключително майсторство.
След първоначалните проучвания археолозите смятат, че това не е статуя на Хермес, а на обожествен местен владетел. Кой точно е той ще се изследва в бъдеще.
Коментари