В междуличностните отношения привързаността е основна категория. Затова съществуват и стилове на привързаност, произлизащи от теорията за привързаността, с която се занимават психолози и психоаналитици.
Стилове привързаност
Според теориите съществуват 4 стила на привързаност:
- Сигурен, здрав стил на привързване - с нормални взаимоотношения, създаващи добро самочувствие на възрастния човек. Това е грижа, проявена от родителите в синхрон с детето, което по-късно се чувства комфортно в отношенията с другите;
- Амбивалентен стил на привързване - нездрава привързаност, която създава индивиди със затруднения в отношенията с партньора и разстройва живота им. Създава се нужда у индивида постоянно да бъде подсигуряван от партньора си, да им доказва, че е до тях и ги обича. Тревожността идва от чувството, че връзката може да бъде прекъсната;
- Избягващ стил на привързване - без контакт с близките хора, което създава личности със затруднения в интимните контакти. Те живеят с убеждението, че не е безопасно да бъдат емоционално близки с друг човек. Отбягват връзките и се стремят към пълна независимост;
- Несигурен стил на привързване - замаяност и обърканост в поведението и в по-късен етап поемане на родителска роля, което не отговаря на възрастта. Страхът от родителите води до създаване на личности, неспособни да изградят нормални отношения, тъй като едновременно търсят близост, но и се страхуват от нея. Противоречивите сигнали, които изпращат, водят до крехки и разпадащи се връзки заради честите събирания и раздели.
Промяна на стила на привързаност
Според теорията на привързаността стилът на привързаност се развива от раждането до 2-3 - годишна възраст и зависи от връзката с първоначалния обект на привързаност.
Този стил е относителна устойчив във времето и се проявява и по-късно в партньорските отношения на възрастния човек. Понякога в един човек доминира един от стиловете, но често се случва да се откриват черти от всички стилове.
Пътят към промяната започва минава през осъзнаването на собствения стил на привързаност и работа по отстраняване на проблемите, които пречат на нормалните отношения с околните и на създаване на трайни връзки.
Промяната на стила на привързване е дълъг процес, който изисква както лични усилия, така и работа с психотерапевт.
Коментари