Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Религии»Разлики между католицизъм и протестантство

Разлики между католицизъм и протестантство

разлики между католицизъм и протестанство
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Християнството се налага като водеща религия сред огромни маси от хора и това води до различия между тях в разбиранията по много въпроси. Разделението на източно и западно православие става факт през 1054 година, но дори това не е краят в делението в църквата.

В самата църква също се водят спорове, резултат на които е обособяването на два клона - католици и протестанти. Протестантите са всъщност католици, които не са съгласни с някои постановки на католическите свещеници относно вярата и резултат на този разкол се появява протестантството.

Възникване на протестантството

На 31 октомври 1517 година според легендата един католически монах - Мартин Лутер, заковава своите тези относно християнството на вратата на църквата във Витенберг - Германия. С тях изисква реформи в католицизма, които църквата отхвърля. Така се появява ново движение - протестанти или евангелисти. Разликите с католиците са това, което католическата църква отказва да промени.

Разлики между католицизъм и протестантство

Мястото на папата

Католическите църкви във всички страни с основна религия католицизма са обединени в едно и се управляват от папата. Протестантите отхвърлят тази централизация. Обединява ги само непоклатимата вярва в Исус Христос.

Йерархия в църквата

Епископите, свещениците и дяконите в католицизма са ръководени в сан като израз на посвещаване на целия живот на Божия син. Предполага се, че свещеникът е по-близо до Бога от останалото папство.

Протестантската църква не счита ръкополагането за тайнство. Санът е само ритуал, който призовава християнина да служи, проповядвайки публично. Всеки мирянин може да извършва това служене. Освен това повечето клонове на протестантството позволяват жени също да бъдат ръкополагани, докато при католиците това е изключително мъжка привилегия.

католици и протестанти

Евхарастията или Светото причастие

Светото причастие е много древен ритуал, датира още от Тайната вечеря и има за цел да напомня на вярващите за такива важни събития за Божия син като Страстите и Възкресението.

В католическата църква този обред се извършва само от ръкоположен свещеник. Само той може да превърне хляба и виното с тялото и кръвта господни. Само католици могат да се причестяват в католическата църква.

В протестантската църква всеки вярващ християнин може да извърши този ритуал и всеки кръстен има право на причастие.

В католическата църква свещенослужителите полагат обет за безбрачие, докато при протестантите това е само на доброволна основа. Самият Мартин Лутер се жени за бивша монахиня.

Почитането на светците

За католическата църква Божията майка е светица и Небесна царица. Протестантите смятат, че в Библията няма дадени указания, че Богородица се е избавила от първородния грях, нито за нейното възнесение.

Относно останалите светци католическата църква е канонизирало около 4000 като такива. Католиците ги почитат, молят ги за закрила и вярват в чудодейната сила на светите мощи.

Протестантите отхвърлят такива поклонения. Според тях вярващите не се нуждаят от застъпничество, те са свободни да се обърнат с молба направо към Бога. Затова и не разпознават реликви като икони, кръстове и изображения на светци.

Католиците се кръщават на всяка възраст, докато протестантите правят това само в зрелостта, защото смятат, че всеки сам трябва да направи своя избор.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest