Принципът на Парето представлява правило, наречено правилото на 80:20. Този начин на разпределение на времето може да се окаже неочаквано добро решение за по-продуктивна работа, равновесие в бизнес делата и обикновеното ежедневие.
Принципът е откритие на италианския икономист Вилфредо Парето, който се е занимавал и с математика. Ето какво представлява и как се прилага.
Същност на принципа на Парето
Влагаме много усилия в работата си, за да постигнем нужните ни резултати. Винаги стои въпросът дали вложеното старание има своето пропорционално измерение в резултата. Принципът на Парето помага за разпределянето на усилията според правилото 20:80.
Според това правило 20% усилия и труд са нужни за получаване на 80 % от очаквания резултат. Правилото на Парето отразява неравномерното разпределение на причини и следствия, което е природен и житейски закон.
В случай че се добавят и останалите възможни 80% усилия, ще бъдат прибавени реципрочните за метода 20% резултати. А това не е ефективно и разумно поради ниската възвращаемост на вложените усилия.
Правилото 80:20 се нарича още и като закон за елита, който гласи, че разпределението на благата в обществото става на същия принцип - 80 % от богатството се намира в 20% от хората. Тази теория отделя малка група хора, която има желание и възможност да управлява, докато по-голямата част от хората нямат нито желание, нито възможност за това.
Правилото на Парето отразява реалността не само в неравномерното разпределение на доходи, но и в други причинно-следствени връзки. Един задълбочен анализ върху принципа на Парето показва, че целта може да бъде достигната със съвсем минимални усилия.
Как да приложим принципа на Парето в ежедневието
Важно е да се открие кое е онова нещо, което носи най-много ползи. Просто трябва да се премахне или подобри това, което добавя по-малко полза. Смисълът на живота не се крие в 80% от маловажните неща от всекидневието. Той е в останалите 20%, които носят истинска радост и успех.
Ако се направи списък на нещата, които решават голяма част от проблемите ни и ни носят голямо удовлетворение, животът ще стане много по-лесен и наистина ефективен. Например:
- В 80% от случаите обличаме 20% от дрехите в гардероба си. Можем за дарим тези, които не носим;
- 20% от дейностите ни са важни, а 80% са безполезни и може да се премахнат;
- Само 20% от нещата, които правим, ни носят удоволствие и лично щастие. Можем да превърнем своето хоби в професия и да елиминираме нещата, които не ни носят удоволствие.
Тези прости съвети помагат да се разбере най-важното, а то е да посветим времето си на нещата, които си струват, да намерим време за всичко, което ни прави щастливи.
Коментари