Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Кабала»Основни принципи и същност на Кабала

Основни принципи и същност на Кабала

Основни принципи и същност на Кабала
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Кабала има редица определения, но по същество е учение с широчината и дълбочината на морето, с мъдрост, която може да стане достъпна за всяка душа и да позволи на съзнанието да слезе до корените, разкриващи божествената сила на Твореца и неговите творения в света. Опознаването на тази религиозно-мистична традиция показва, че това е учение за всичко в живота.

Същност и основа на Кабала

Кабала се появява като окултно и езотерично течение на юдаизма през 12-ти век. Основното разпространение на учението е през 16-ти век.

Появата на учението може да се разглежда като начин за специфично тълкуване на текстовете на Тора, както се наричат петте книги на Мойсей, известни като Закона на Стария завет. При тълкуването на текстовете Кабала се спира на мистичния смисъл, който се крие зад буквалния прочит на думите. Това потвърждава изводите на изследователите, че първоначално Кабала се е зародила като изкуство за гадаене, което се е развивало и накрая е прераснало в религиозно-философска окултна система.

Прието от всички определение на Кабала не може да се даде. За едни тя не е религиозно учение, а само ключ към правилно разбиране и разчитане на религиозните текстове. Затова може да се приеме като определение безспорният факт, че Кабала е съществена част от духовното наследство на човечеството.

Ранна история на Кабала

Като идеологическа система Кабала води началото си от разбирането, че освен буквалното значение на текста на Свещеното писание съществува и тайно знание, което е достъпно само за избрани.

В Третата книга на Ездра се разказва за това, че Бог е поръчал на този свой пророк да напише книги, като част от тях да бъдат достъпни за всички хора, а избрани текстове да запази само за мъдрите, които могат да прозрат истините в тях. Вярата в това тайно предание се среща не само при кабалистите, но и в каноническите книги на Стария завет, което значи, че е широко разпространено. И тъй като е битувало разбиране, че тайната е закодирана в самия каноничен текст, то Кабала се явява опитът за разчитането на този таен смисъл.

Мирогледна система на Кабала

Същност на Кабала

В началото цялата същност на Кабала се е състояла в тълкуване на древните текстове. През ранното Средновековие отделните групи кабалисти, които се занимават с разтълкуване на текстовете, се обединяват. От 5-ти - 6-ти век нататък Кабала вече става самостоятелно учение и има своя космогония, етика и други елементи.

Последователите на Кабала развиват огромно по мащаб учение, което има няколко основни опорни точки. Всички те са обединени от общото виждане, че Бог твори света със Слово и разбирайки това слово, човекът ще стигне до всички тайни на Мирозданието.

Космогенезисът на Кабала

Според Кабала няма съмнение, че светът е творение на Бог. Спорен е повече начинът, по който това става и доколко Бог се намесва след сътворението в развитието на света. Класическото разбиране на Кабала залага на това, че Бог е създал всички сфери на живота, залагайки в тях божествен принцип - този на Съзиданието.

Тези сфери са свързани със сефирите, както се наричат чистите числа, и заедно с тях 22 букви от азбуката на иврит. Тези елементи са в основата на тълкуването.

Антропогенезисът в Кабала

За Кабала човекът е идентичен като създание с първия човек - Адам. Адам е божие творение, носещо хармонията на основните сфери, но след грехопадението тази хармония се разрушава. На човека се гледа като на микрокосмос, отразяващ макрокосмоса. Ако микро- и макрокосмосът се хармонизират, ще се възстанови загубената хармония.

Етични правила на Кабала

Кабала смята, че съдбата на човека е заложена свише. Човешката личност може да променя тази съдба с личната си воля като размества местата на сферите, буквите и чистите числа. Освен по мистичен начин, това може да стане и чрез житейски действия.

Основни символи на Кабала

Кабала

Най-стар и най-важен от всички кабалистки символи е Дървото на живота в Кабала. То се явява духовен ориентир, в който е заложено разбирането за необятния Космос. Използва се за различни духовни нужди- медитации, разсъждения, предсказания, отнасящи се до превратностите на човешкия живот.

Дървото на живота е живият модел на енергиите, които управляват Вселената. Структурата му е изградена от 10 сфери с 22 връзки между тях. Те отговарят на 22 букви от еврейската азбука.

Отделно сферите отговарят на 10 архетипа - Воля, Мъдрост, Разбиране, Съчувствие, Любов, Общуване, Смърт и Практичност.

Всички 10 сефирот участват в създаването на света, проявявайки се в мислите, действията и речта.

Как работи Кабала

Учението се занимава с изследване на численото значение на думите. Понякога прави и обратното - изследва някое число, за да определи коя дума води до него.

Кабала анализира личните човешки имена, търсейки мистичен смисъл в тях. Анализът на имената на Бог е най-важен в тази работа. Освен това съотнася данните от различните методики. Така може да се правят предположения, тоест да се гадае.

Пътят, начертан от Кабала, за достигане на Бога

За достигане до Твореца, кабала сочи два пътя, които са идентични и нямат разлики помежду си.

Първият води отгоре надолу до този свят.

Вторият започва от този свят и се издига нагоре.

Човек е задължен да върви по тези стъпки постепенно, стигайки от стъпало до стъпало, следвайки законите, по които се е движила светлината, слизайки надолу към този свят.

За да се стигне до разкриване на Твореца, е нужно много време, което се определя от степента на пречистване на всеки, преминаващ по стъпалата, като всяко следващо е по-високо от предишното. Така се получава нещо като движение по стълба, заради което идва и терминът стъпала.

Речникът на кабалистите

Основни принципи и същност на Кабала

Тъй като използва свои представи, най-важната от които е Дървото на живота в Кабала, то учението се нуждае от свой речников фонд, който да се използва в разговорния език. За отделните последователи на учението смисълът на думите клон и корен се разбират в духовен, не само в буквален смисъл, което позволява на отделните членове да се разбират, без това да ги лишава от разбирането, което се влага в думите в ежедневната им употреба.

За езика на Кабала може да се каже, че той е това, което може да бъде чуто само от този, който знае и разбира отношението между клоните и корените в техния духовен смисъл.

Нисшият се уши от висшият и последният може да предаде своята мъдрост във всичките нейни нюанси и да бъде разбран, защото те имат един общ език.

Цялата тази мъдрост на Кабала е насочена към една цел - разкриване на божествената същност на Твореца и неговите творения на този свят.

Вижте още:

- Кабала на рождената дата;

- Червен конец на китката се препоръчва от Кабала.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен