Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Бижута и Камъни»Хематит - свойства и значение

Хематит - свойства и значение

Хематит - свойства и значение

Царството на минералите е богато и интересно, а сред необичайните му представители е хематитът. Той е познат от древността минерал, на когото хората приписвали магически свойства. Бил камък на магьосниците и вещиците, талисман на войниците, атрибут на алхимиците и всички го наричали кървав камък. Без съмнение, това минерално образувание заема важно място сред камъните.

Но на какво се дължи неговата тайнствена слава и магическо привличане?

На този въпрос може да се даде отговор след обстойно изследване на качествата и възможностите на камъка, на неговата същност и образуване, на използването му в ювелирното изкуство и за други цели.

Описание на хематита

Минералът хематит е от групата на железните руди, често срещани в природата. Той е двужелезен триокис и се изписва с химическа формула Fe203. На външен вид е непрозрачен камък, обагрен в черно до тъмно сиво, със силен метален блясък. В природата се срещат рядко камъни хематит с червен до червено-кафяв цвят. Наричат го също Черна перла. Цветът му може да бъде оприличен на запечена кръв, което се дължи на оксидите на желязото. Тънките пластинки на камъка са полупрозрачни, а самите камъни преличат в характерния за тях метален блясък.

Камъкът се среща в много причудливи образувания и често хематитните залежи са наричани червена стъклена глава.

Негова характерна особеност е, че като се стрие на прах или се борави с него във вода, той я оцветява в кърваво червено, заради което древните гърци го нарекли haimatos, в превод кръв. Днес е известен като кървавия камък. При драскане той оставя червена следа и затова хората винаги са го свързвали с кръвта. Войниците го носели като амулет, за да спират кръвта от раните. Намират го в почти всички гробници на фараоните, което подсказва, че е бил смятан за ценен камък.

Камъкът хематит кристализира в тригонална сингония и рядко образува кристали. Може да бъде открит в плътни зърнести маси, в сталактитни образувания с радиално-лъчист строеж. Неговите характеристики са интересни

- Плътност - 5.25 грама на кубичен сантиметър;

- Твърдост - 5-6;

- Лъчепречупване - 2.98-2.75;

- Силна дисперсия.

Хематит се образува в процеса на изветряване и продължително окисляване на пластове, съдържащи желязо, при определени условия. Въпреки тези характеристики хематитът няма свойствата на желязото. Той е твърд, но крехък, а ако се обработи, често се бърка с морион или обсидиан. За отличителен белег се смята чертата, прекарана с него, която е червена на цвят.

Залежи на хематит и добиване на камъка

Хематит

По своята кристална структура хематитът прилича на рубина и сапфира. Когато се полира силно, прилича на сребро.

Залежи от хематит има в Обединеното кралство, Бангладеш, Бразилия, Китай, Нова Зеландия, Чехия и САЩ. Залежи на камъка има и в Кривой Рог в Украйна, както и в Урал.

Космически кораб на НАСА е открил хематит и на Марс. Тъй като на Земята се среща във водна среда, това е довело учените до предположение, че на Марс някога е имало вода.

Лечебни свойства на хематита

Като камък на кръвта, хематитът се използва за заздравяване и стабилизиране на циркулацията на кръвта и помага в борбата с венозната емболия.

Този камък стимулира усвояването на желязото от тънкото черво, което подобрява снабдяването на тялото с кислород.

В някои случаи, ако се постави върху тялото, може да предизвика възпаление, затова е нужно да се тества преди употреба. Контактувайки с хематит, тялото е стимулирано да създава червени кръвни телца. Така че при анемия се ползва като се търка по тялото, ако е проверено, че няма да има неприятни реакции.

Може да се използва успешно за възстановяване при очни проблеми, като се слага върху клепачите за 10 минути дневно.

При проблеми със съня се комбинира с розов кварц за бързо заспиване като се поставят камъните да възглавницата.

С вода от камъка приемана 3 пъти на ден се лекуват оплаквания от хемороиди, а разширените вени се третират чрез масажи с камъка. Ако при терапията камъкът се затопли, може да се изстуди в чаша вода. Ако камъкът е естествен в горещите летни дни, той запазва своята хладина.

Като профилактика срещу различни заболявания - на черния дроб, бъбреците, далака, хематитът може да се носи като бижу - гривна, пръстен, висулка и други.

Добри лечителски качества хематит има по отношение на пикочните и хормоналните разстройства и се използва за лечение на абсцеси. Благотворното въздействие върху черния дроб, бъбреците, далака е станало причина хематитът да получи названието железен бъбрек.

Литотерапевтите казват, че хематитът повишава кръвното налягане, влияе на енергията на опорната чакра, а също така стимулира притока на кръв в половата система.

Магически свойства на хематита

С хематит още в древността магове и чародейци се защитавали от тъмни сили и силни заклинания, предизвиквали духовете на природата и общували с душите на мъртвите. Смята се, че този камък е толкова мощен, че може за защити своя собственик от всякакви злини и да му разкрие тайните на Вселената. Той засилва сексуалната енергия на своя притежател и му дава сила да постигне всякакъв успех. Препоръчва се мъжете да го носят на показалеца на дясната ръка, а жените - на показалеца на лявата ръка.

Астролозите смятат, че това е камък на родените под знака на Рак и Скорпион. На тях помага да постигнат успех във всяко дело.

Зодиите Дева, Риби и Близнаци не бива да го носят, защото хематитът отслабва силите им.

Мистични възможности на хематита

Цветен хематит

Освен като камък на кръвта, хематитът е известен и като камък на ума. Той излъчва заземяваща и успокояваща енергия. Тя подпомага ума да се организира и фокусира върху важното. Той подпомага логическото мислене и засилва математическите знания.

Тъй като има силата да прогони негативизма, хематитът подпомага балансирането на ума, тялото и духа. Той излъчва стабилизиращи вибрации.

Този камък е добър за насърчаване на благодарността за това, което имаме в живота тук и сега, а това е едно от най-здравите неща, които могат да се направят за ума и тялото.

По отношение на мистичните му възможности, хематитът често е сравняван с аметиста. Като него той премахва негативните натрупвания. Тъй като е свързан със земната енергия, той е подходящ за управление на елементите на физическия свят

Интересни факти и значение на хематита

- Хематитът се нарича също и сангвин, което е латинското название на кръв.

- Хематитът е един от камъните, наречени черни елмази, защото неговият червено- кафяв оттенък понякога става черен.

- Хематитът е известен отдавна на хората. За него говори още Теофраст в своите съчинения, някъде около 315 година преди новата ера.

- В Индия също познават хематита отдавна и го смятат за символ на сила, мъдрост и храброст. Смята се, че той съхранява оптимизма и стимулира волята.

- Хематитът е един от малкото камъни с метален блясък, наред с пирита.

В древността плоските късове от хематита са използвани за огледало. - Наричали са ги спекуларити, което идва от гръцкото спекула - съзерцание.

- В Европа хематитът е бил камъкът на чернокнижниците, които чертаели с него магически кръгове и символични знаци.

- В природата този камък изглежда груб, но щом се обработи, той покорява с красивия си огледален отблясък. Много е популярен за направа на бижута от полускъпоценни камъни.

Вижте още как се разваля магия с хематит.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest