Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Тестове и Психология»Как да различите психопата от нарцисиста, дори и да не сте психолог

Как да различите психопата от нарцисиста, дори и да не сте психолог

Как да различите психопата от нарцисиста, дори и да не сте психолог

Психопатът и нарцисистът са майстори в това да променят реалността около своите жертви. Техните партньори скоро престават да вярват в себе си и започват да се възприемат през очите на насилниците: да, той е прав: аз съм безполезен, не мога да направя нищо, без него ще умра, добре, той прави всичко за мен.

Но приликите между психопат и нарцисист свършват до там. Подходът и действията на двата типа се различават коренно. Как да ги разпознаем?

Нарцисист

Нарцисист

Нарцисистът има 2 фази в своя арсенал: идеализация, когато жертвата е поставена на пиедестал. И амортизация, когато жертвата лети от пиедестала към ада.

На етапа на идеализация нарцисистът е много добре настроен към жертвата: той предвижда нейните желания, обича да се грижи за жертвата, обича да я завладява и да и обръща внимание. Той показва най-добрите си страни (своята личност, своето фалшиво аз), харчи своите ресурси (време, пари) за жертвата. Следователно жертвата е сигурна, че наистина е толкова красив, мил и щедър.

За разлика от психопата, нарцисистът е по-често потиска и унизява морално, отколкото физически. Но много фино, скрито и неявно. Жената жертва до нарцистичен мъж само смътно ще почувства, че „нещо не е наред“, но какво точно? В крайна сметка той е толкова галантен, уважителен към нея и харизматичен. Ето защо фазата на амортизация за жертвата на нарцисист винаги идва внезапно: вчера той я гледаше в очите, а сега всичко изглежда различно.

Мотото на нарцисиста в една връзка е: Чувствам се добре с теб, когато живееш за мен. Такива партньори ще копнеят съпругите им да не работят, да си стоят вкъщи и да раждат деца, а също и да се разтварят в него, да му служат и да изпълняват всички желания.

Психопат

Психопат

Психопатът се различава от нарцисиста по това, че му липсва фаза на идеализация и е по-несигурен. Психопатът почти веднага казва: ти си безполезен, ти си никой, ти не си нищо друго освен проблеми; първо се промени, тогава ще бъда с теб. Тоест, психопатът първоначално показва обезценяване на всички фронтове. Той не изглежда добре пред жертвата; той не се нуждае от нейното одобрение и похвала като нарцисиста. Не го интересува какво мисли за него.

Интересите на психопата са примитивни: храна, сън, секс, материални блага.

Психопатът явно и открито заплашва физическото здраве на жертвата. Когато той е наоколо, жертвата не се чувства в безопасност. Тя се страхува за здравето си или за живота си. Домашният психопат е класически насилник, който дори ще намери грешка в това как жертвата диша или яде. Мотото на психопат във връзка е: Чувствам се зле с теб, но няма да те оставя първи. Той няма да си тръгне, защото се нуждае от постоянна жертва наблизо, над която може да демонстрира силата си, изсмуквайки като енергиен вампир, всичките и ресурси, нерви и сила. Много бивши жертви на съпрузи психопати се нуждаят от медицинска помощ заедно с психотерапия.

Вижте още: Бърз тест дали си нарцисист

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest