Денисовият човек

Денисовият човек

Homo denisa е научното название на изчезнал вид хора от архаичността. Те принадлежат към вида Homo, но не са разумни човеци, каквито са Homo sapiens. С тях имаме общи древни предци, което дава възможност да се проникне в дълбините на най-дълбоката древност и да се достигне до първообраза на днешните хора.

Названието на този праисторически вид хора идва от Денисовата пещера в Сибир, която те вероятно са обитавали. Тя е лесно достъпна, удобна за катерене и затова най-напред неандерталците, а по-късно и други древни хора са намирали там убежище.

Намерените останки доказват присъствието на древни жители на Земята по тези места, но откриването на пръст от ръката на момиче през 2008 година позволява най-накрая да бъде идентифициран този непознат човекоподобен вид.

Денисовият човек е оставил останки като кост от пръст, 3 зъба, някои костни фрагменти и част от череп. По-интересно обаче е защо е толкова уникален този близък до хората вид.

След изследване на открития пръст от ръката на момиче се установява, че ДНК на този древен вид се различава от ДНК на съвременния човек.

Денисовият човек е сложен проточовешки вид. Неговите характеристики са трудни за установяване.

Големината на зъбите и челюстта показват, че е бил по-едър от съвременния човек. Той се е отличавал с тъмна кожа, дълги и обемни челюсти и по-широко лице от днешните си далечни потомци. Денисовият човек е бил широко разпространен вид в Източна Азия според изследователите му.

Денисови хора

Денисовите хора са обитавали високите части на Тибет. Били са опитни в създаването на инструменти, използвали са птичи кости и изработвали примитивни украшения. Със сложна техника обработвали камъка - пробивали, шлифовали и полирали камъните. Вероятно са търгували своите предмети с хора от по-далечни места.

Денисовите хора и неандерталците имат общ прародител, но са се разделили преди 390 хиляди години. Най-вероятно произходът им е от Африка преди около 750 хиляди години.

Живели са в Денисовата пещера, откъдето получават името си, преди 170-110 хиляди години, след като са мигрирали от Африка до Алтай. Те са се смесили с неандерталците, тъй като пръста от ръката на момичето показва, че носи както неандерталски, така и денисови ДНК и вероятно е първо поколение хибрид от двата вида.

Те са се научили да се адаптират към средата в Тибет и са живели редом до неандерталци и коренното население като са се смесвали помежду си.

Вижте още: Преди неандерталците е имало разумни същества

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest