Последните археологически спорове търсят отговор на въпроса дали преди неандерталците са съществували други разумни същества.
Специалистите са събрали няколко вкаменелости, за да докажат, че неандерталците и Хомо сапиенс са имали общ прародител.
За да се открие кога точно е живял общия прародител, палеонтолозите са направили редица генетични и анатомични изследвания на първобитните находки.
Според експертите годините, в които се появяват първите разумни същества, са от преди 300 000 до преди 800 000 години – много преди първата поява на неандерталците.
През последните 5 години антрополозите използват ДНК, за да конструират еволюционната история на човека.
Изследване на Националната академия на науките в университета Джордж Вашингтон провери зъби на праисторически хора, за да се опита да потвърди теорията, че преди неандерталците е имало разумни същества, които са еволюирали.
Според ръководителя на проучването антропологът Аида Гомес-Роблес неандерталците и Хомо сапиенс са имали общ прародител, които е живял стотици хиляди години преди тях.
В изследването са анализирани 1200 предкътни и кътни зъби, и са очертани техните конкретни забележителности.
Според някои теории съвременния човек и неандерталците имат общо поколение.
През последните 2 години учените изучават генома на Хомо неандерталус, който има за цел да докаже, че всички хора отчасти носят характеристиките на неандерталците.
Според предположенията на експертите нашите прародители са имали червено-кафява коса, бяла кожа и лунички.
Учените са успели да докажат, че праисторическите хора не са се хранили единствено с месо.
На трапезата на първобитните много често са присъствали и зеленчуци, а първият хляб е приготвен преди 30 000 години.
Единственото, което не се е консумирало през тази епоха, са били млечните продукти. За първи път тези продукти се консумирали от индоевропейците преди 6000 години.
От ДНК изследванията се разбрало също, че Хомо неандерталус е имал по-развит дял на мозъка, свързан със зрението, докато предимството на Хомо сапиенс бил в по-голямата предна част на мозъка.
Коментари