На 29 юни православната църква почита паметта на светите равноапостоли Петър и Павел. В народните традиции този ден е символ на възхода на природата и поставя началото на истинското лято, тъй като по традиция в народните представи лятото започва в края на месец юни.
Народът нарича празника Петровден. Тъй като съвпада с началото на жътвата, този празник се смята за работен, което значи, че е позволено да се работи.
Денят, кръстен на вселенските учители Петър и Павел, е значим празник заради имената на двамата светци, чиито живот и деяния са описани в Новия завет. За апостол Петър има много информация и в евангелията.
Петър е роден с името Симон и бил рибар в Галилея. Животът на рибарите бил твърде труден. Те започвали работа в ранни зори, за да успеят да продадат улова се още същия ден. Както повечето рибари, Симон бил беден, макар че работел неуморно с брат си Андрей и баща си Йона.
Той станал един от първите ученици на Исус заедно с Андрей. Божият син му дал името Петър (камък), което е намек за силната му и неотклонна вяра по-късно. Не е случаен и фактът, че Петър е първият от последователите на Спасителя, на когото той се явил след Възкресението.
Традиционната вяра е, че Петър е учителят на юдеите, а Павел - на езичниците. Петър проповядвал в Юдея, Галилея, Самария, Кесария, Йерусалим, Сирия и Антиохия. Светецът стигнал чак до Египет, пътувал и до Британия, Гърция и Коринт.
Павел е родом от Тарс, Каликия, и първо бил юдеин, занимавал се с гонение на християни. Господ обаче го ослепил с видение, но след 3 дни чудодейно се изцелил. Това го направило ревностен християнин.
Двамата проповедници на Христовото учение стигнали до Рим и там били разпънати на кръст през 67 година по заповед на Нерон.
С тази саможертва двамата равноапостоли затвърдили вярата на последователите си в основните правила на християнската вяра и живот, които проповядвали. На този ден в храмовете се отслужва Света литургия за тях.
На днешния ден имен ден празнуват всички с имена Петър, Павел, Петрана, Петя, Павлин, Павлина, Полина, Пенка, Пенчо и Камен.
Коментари