Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Религии»Силата и смисъла на поста според църковните канони

Силата и смисъла на поста според църковните канони

Съдържание:

Силата и смисъла на поста според църковните канони

Постите или още въздържанията от блажни храни са характерен християнски религиозен обичай, познат от древни времена. Постенето е период на въздържание, през който не се консумира блажна храна като месо и млечни продукти. Зад него стои духовно вярване, че постите всъщност представляват победата на душата над изкушенията на телесното и първичното.

Философията на постите се асоциира с времето на Мойсей, когато той се подготвял за получаването на Божия завет. По време на неговата подготовка той се отдавал на силна вяра и постене. По този начин Мойсей се отказал от телесните потребности, за да отдаде тялото си на вярата и смирението.

По-късно Иисус последвал този подвиг, като се отдал на пости в рамките на 40 дни в пустинята. През това време Сатаната се опитвал да го изкуши и примами, но той използвал своята вяра и молитви, за да преодолее съблазънта.

Най-известната християнска фигура, която отдава живота си на пости и телесно отрицание, е тази, на Св. Йоан Кръстител. Той прекарва целия си житейски път в аскетизъм и безусловна обич към вярата. Според сведения той се е хранел единствено с плодове и мед, а по-голяма част от времето е прекарвал в молитви.

Поста според църковните канони

Днес постите продължават да се съхраняват под формата на почит към религията и духовното. Освен в християнството постенето се разпространява из цял свят чрез силата на вярата.

Видове пости

Съществуват два вида пости – еднодневни и многодневни.

Еднодневните пости са отредени от църквата и се спазват в определен ден от седмицата:

- Сряда – през този ден постите символизират почит към страданията на Иисус Христос и припомняне на неговото предаване;

- Петък – този ден се отрежда за спомняне на същинските изпитания на Иисус Христос;

Пост
Снимка: Албена Асенова

- Срещу Богоявление – този празник се чества на 5 януари и предвид неговото величие, постите се приемат като символ на неговото честване;

- На Кръстовден – този празник се почита на 14 септември, като през него се пости, за да възпоменат страданията на Иисус Христос на кръста;

- На 29 август – в този ден постът символизира деня на отсичането на главата на св. Йоан;

Многодневните пости са:

- Великият пост или още наречен – Света Четиридесетница;

- Петров пост, който се спазва от първата неделя след Петдесетница, и продължава до настъпването на Петровден;

- Богородичен пост, който продължава първите 2 седмици на месец Август;

- Филиповски/Рождественски пост.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest