Доскоро беше ясно, че само пет планети от Слънчевата система са годни за развитие на живот по тях. Това твърдение бе наложено от учени от Университета в Аресибо, Пуерто Рико през изминалата година.
На тази тези съвсем скоро се противопостави експертното мнение на учените от НАСА, които имат доказателства, че на Титан, който е спътник на планетата Сатурн, са на лице следи от живот.
По информация на Би Би Си до това заключение се е стигнало след анализ на данни, получени от американската сонда „Касини".
Крис Маккей, който е един от главните водещи на проекта на НАСА, счита, че ситуацията между Земята, на която е възможен живот благодарение на кислорода, и Титан е сходна, с тази разлика, че на спътника на Сатурн оргазнизмите са водородни.
Учените са открили следи от намиращ се в атмосферата на Титан водород, който се използва от биологични форми по аналогичен начин, както на Земята живите организми дишат кислород.
От НАСА правят съпоставка между нашата планета и Титан в ранен стадий. Според тях химическата структура на ранната Земя и спътника на Сатурн са сходни.
Пробужда се надежда в изследователите на космическото пространство, че Титан може да ни подскаже как се е зародил животът на Синята планета и дали евентуално е възможно да се зароди на други небесни тела.
Още през 40-те гoдини бе oткритo, че на Титан има атмoсфера, съставена главно от метан. В резултат на по-късни проучвания стана ясно, че метанът в атмoсферата му е самo 1%. Той е съсредoтoчен в гoрните слoеве, пoради кoетo изпъква при спектралните наблюдения.
Най-голямо е количеството на азот – около 93%, но и количеството на водорода е значително. Космически апарати, които прелитат в близост до Титан не могат да наблюдават повърхността му, защото атмoсферата на сатурновия спътник е много мъглива.
Коментари