Учените откриха цял океан на спътник на Сатурн, съобщи НАСА. Става въпрос за спътника Енцелад, на който през 2005 година сондата Касини откри струи от частици на воден лед и пара, изхвърляни в Космоса от паралелни пукнатини в близост до Южния полюс – така наречените тигрови ленти.
Оттогава учените са наясно, че на спътника има вода, но пред планетолозите се постави въпросът за източника на тези лед и пара. През годините, последвали това откритие, бяха извършени множество допълнителни наблюдения с помощта на сондата Касини, телескопа Хъбъл и други апарати.
Чрез тези наблюдения учените откриха множество свидетелства за съществуването на океан под повърхността на Енцелад. Първите данни сочеха единствено присъствието на океана в района на Южния полюс на планетата.
С наблюденията с помощта на сондата Касини учените установиха, че океанът покрива цялата повърхност на спътника, отделяйки неговото твърдо ядро от леда и меките скали на повърхността. Матю Тискарено от Корнелския университет и колегите му са стигнали до този извод, наблюдавайки малките отклонения в движението на Енцелад по орбитата.
Учените са установили, че силата на тези сътресения на планетата е значително по-голяма, което означава, че на нея е по-вероятно съществуването на достатъчно дълбок световен океан, който опасва цялата планета, отколкото първоначалното предположение за наличието на малък океан около Южния полюс.
Учените вече са наясно с източника на парата и леда на Енцелад и с размера на неговия океан. Но пред астрономите отново стои загадката на този спътник на Сатурн – как океанът остава течен.
Преди учените смятаха, че водата в океана се загрява в следствие на привличането на Сатурн и Диона, което води до свиване и отпускане на порестото ядро на Енцелад.
Тискарено и колегите му са на мнение, че мощността на тези приливни сили е крайно недостатъчна за поддържането на океана в течен вид. И не само това – водата на спътника е с висока температура, за което са доказателство горещите гейзери на повърхността му.
Коментари