Мощен вулкан е затрил неандерталците в Европа преди 40 000 години, съобщиха пред английския вестник "Дейли мейл" учени от Русия.
Изригването е предизвикало "вулканична зима", която се е оказала фатална за неандерталците. Съвременните хора са оцелели, защото по това време живели в Африка и Югозападна Азия, далече от обсега на облаците вулканична пепел.
Неандерталецът (Homo neanderthalensis) е изчезнал вид човек, живял в Европа и Западна Азия в епохата на средния палеолит (130 000 – 14 000 г. преди Новата ера). До неотдавна повечето палеоантрополози разглеждат неандерталците като подвид Homo sapiens и ги класифицират под името Homo sapiens neanderthalensis.
Според съвременните учени неандерталецът се различава съществено от съвременният човек, с когото се е развивал успоредно като отделен вид. Двата вида хора вероятно споделяли общ предшественик, но неандерталецът не се вписва в еволюционната теория като пряк предшественик на съвременния човек.
Любов Голованова и екипът й открили депозити от вулканична прах в пещера в Кавказ, които показали, че неандерталците са били застигнати от екологично бедствие.
Сред депозитите имало много малко растения. Изчезването на растенията е било пагубно за големите бозайници. Точно те са били основната храна на неандерталците.
Екипът на Голованова анализирал слоевете в пещерата Мезмайская и открил два вида вулканична пепел, които съответствали на две отделни изригвания преди 45 000 и 40 000 години.
По-ранното е било на територията на Кавказ и е било по-слабо. Второто обаче е било много силно. То е било на територията на днешна Южна Италия.
Коментари