Златно мънисто, използвано като разменна монета преди 8000 години, беше намерено при разкопки край Пазарджик. Българските археолози казват, че това е най-старото злато, откривано в Европа.
Откритието е изработено във варненския халколитен некропол, което означава, че златното мънисто е използвано в Града на птиците, разполагал се до настоящата територия на село Юнаците.
Мънистото може да промени някои исторически сведения, като докаже, че хора от Града на птиците са живели по нашите земи. Те са били носители на една висока култура и добре развита цивилизация, казват археолозите.
Смята се, че тези племена идват от Мала Азия и от историческите източници е известно, че за свой дом са избрали територия между три планини и две реки.
Откритието е направено в близост до една от стените на варненския некропол, който е строен през късния халколит. Всеки милиметър от този исторически паметник носи важна информация и по тази причина археолозите разчистват прецизно всеки пласт от глина.
Все още не е ясно дали мястото е използвано за производствен център или жилище. Озадачаващи са намерените ребуси и някои съоръжения, но култът към птиците може да се види навсякъде.
Фигурки на птица-човек се откриват непрекъснато на мястото на разкопките.
Изглежда, че тези племена са смятали птиците за свой прародител, казва Явор Бояджиев пред Българската национална телевизия. Навярно мястото е било пълно с птици и затова е наречено Градът на птиците.
В миналото то е имало своя укрепена част, улици и обществени сгради, което го прави град, а не селище. Открити са и следи от охолен и безгрижен живот, дори места за изкуство преди 6000 години.
Предполага се, че гибелта на този град е настъпила, след като е бил нападнат от първобитни племена.
Коментари