Терминът дежвю идва от френски и в буквален превод значи нещо видяно, нещо преживяно. Този феномен е доста често срещан, повечето хора са се сблъсквали поне веднъж в живота си с дежавю.
Преживяването е съвсем кратко, не повече от няколко секунди, в които някакво събитие, личност, място или сън ни се струват познати, сякаш вече сме ги преживели, видели или ги познаваме, макар че това е първата ни среща с тях.
Обикновено дежавю се случва на млади хора, между 15 и 25 години, с напредване на възрастта тези прояви се разреждат и спират.
Какво поражда дежавю? Теориите са най-различни, ще се проследим някои от тях.
Прераждането
Според някои теории дежавю е мигновен поглед към предишен живот. Съдбата ни дава шанс да се върнем към някой отминал миг и да го преживеем отново.
Връщането назад към точно определен миг не би могло да е случайно и хаотично, целта вероятно е да направим правилният избор. Преминаваме през ситуациите отново и отново в различни животи, за да научим уроците, които сме пратени, за да усвоим.
Теорията за пространствено-времевия континуум
Друга теория обяснява наличието на дежавю с паралелните вселени. Според това виждане нашият живот тече едновременно и в други измерения, които са отвъд възможностите на сетивата ни.
Понякога обаче възникват условия, при които успяваме да се намесим в потока, който тече в другите паралелни вселени. Тогава получаваме извънтелесни преживявания, при които разпознаваме неща, които никога не сме виждали, но те съществуват в другите реалности.
Възможно обяснение е и вероятността нашето съзнание да се свърза със съзнанието на другата ни същност от другото измерение и да получава информация за преживени събития.
Създаване на бъдещи сценарии от съзнанието
Според това виждане дежавю се явява като спомен за неща, които сме мислили и които сме си представяли за бъдещето, тъй като няма човек, който да не мисли за това, което му предстои при важни моменти. В бъдещето някои от мислите, които минават през съзнанието на човека, се проявяват като познати спомени.
Прекъсване на синхрона в мозъка
Според професора по неврология Джордано дежавюто е състояние, при което процесът за незабавно усещане и памет на мозъка е много бърз, а процесът, който обединява миналите преживявания и спомените за тях, е бавен.
Тези процеси работят в синхрон, но понякога се разминават. Получава се когато някаква ситуация задвижи бързите мозъчни мрежи, а бавните трябва да ги догонят части от секундата по-късно. В този кратък промеждутък изпитваме дежавю.
Коментари