Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Тайни Общества»Островитяни убиха със стрела мисионер, дошъл да им наложи християнството

Островитяни убиха със стрела мисионер, дошъл да им наложи християнството

Angel ValejoAngel Valejo
Новак
5
Северен Сентинел

Случка, характерна за 17 век, обиколи световните новинарски емисии съвсем наскоро. Млад американец беше убит със стрела от гневни островитяни, след като се самонатоварил с ролята мисионер на Христовата вяра. Куриозните събития се разиграли на остров Северен Сентинел в Индийския океан. Островът, който е част от Андаманскя архипелаг в Бенгалския залив, е известен като дом на най-изолираното и най-враждебно към чужденци племе в света - сентинелците.

От своя страна, сентинелците са уникат в планетен мащаб - битът им е на практика недокоснат от цивилизацията, езикът им не подлежи на класификация и не е взаимно разбираем с езика на най-близките им проучени съседи, а популацията им е изчислена на около 500 души - макар и изследователите да си признават, че цифрата е "изстрел в тъмното".

Сентинелците са с нисък ръст, тъмна кожа и афротекстурирана коса.

Северен Сентинел

Първите официални сведения за о-в Северен Сентинел датират от 1771 година и са дело на британеца Джон Ричи, топограф, служещ на кораб на Британската източноноиндийска компания. По късно същата година индийски търговски кораб се разбива край острова и 106 човека от екипажа успяват да се доберат до брега - където веднага са нападнати от местните.

Тази традиция на "дружелюбие и гостоприемство" продължава и до днес - почти всички известни контакти между сентинелците и хора от външния свят завършват със сблъсъци и смърт. Първият мирен контакт се случва едва в края на 20 век - 1991 г., и е дело на г-н Трилокнат Пандит, директор на организацията Антропологически проучвания на Индия. През 1997 година обаче индийците преустановяват посещенията на острова, а впоследствие - заради неизбежното насилие и заради факта, че сентинелците нямат имунитет срещу болестите на външия свят, налагат и пълна забрана за всякакви посещения и установяват 5-километрова санитарна зона, опасваща острова, пребиваването в която е забранено.

Северен Сентинел, племе

Всичко това обаче явно се е сторило недостатъчно на 27-годишния Алън Чау, заел се да вкара островитяните в "правата вяра". С помощта на рибари той се доближил до острова, а после с кану стигнал до самия бряг. Занесъл на местните и подаръци - ножица, безопасна игла и топка за американски футбол. Първата му среща с тях се състояла на 15 ноември, след което благополучно се върнал на рибарския кораб.

Воден от мисионерски плам обаче, само ден по-късно Чау отново се отправил към острова и задачата си на първопросветител. На рибарите оставил записките си, като пожелал да ги предадат на близките му, ако той не се завърне.

Сентиелци

В тези си очаквания младият мисионер се оказал прав - на следващия ден пред очите на рибарите сентинелците извлякли тялото на Алън Чау на плажа и го заровили в пясъка. Според информация, тиражирана от световните агенции, мъжът е бил убит със стрела.

Съвсем в духа на вярата си, в бележките си Чау изтъквал, че не обвинява островитяните, ако постъпят според разбиранията си. Последните известни жертви на сентинелците преди Алън Чау са двама рибари, заблудили се на острова през 2006 г.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest