Във ведическата култура рисуването с къна на татуировките махенди е сред най-древните ритуали, които се спазват от будистите. По ръцете на жените се изпивали кръгове и мандали, символизиращи слънцето – Суря-Нараяна.
В Индия тези татуировки се рисуват в стремеж към красота и хармония и се свързват с боговете Кришна и Бхагаван. Те са смятани за източниците на красота във Вселената.
Махенди се добива само от естествени бои и може да се срещне още като механди. Произлиза от санскрит и означава чудодейно растение.
Къната се рисува в различни червеникави нюанси, както и в оранжево и кафяво. В Индия този ритуал често е съпровождан с различни фестивали, като най-голям от тях е Санджит – религиозната предбрачна церемония.
Фестивалът е известен и като Вечерта на къната. На този празник се събират само жените от семействата на младоженците и започват да рисуват върху ръцете и краката на бъдещата булка.
Този ритуал дава възможност на двете семейства да се опознаят, а на булката – да се успокои от стреса по време на сватбената подготовка.
Татуировките махенди се свързват с любовта и плодовитостта, а според поверието колкото по-тъмна и ярка е рисунката, толкова по-дълга ще е любовта между съпрузите.
Добавят се още мотиви, които символизират добрата карма и късмета, а стъпалата задължително се покриват със свещените растения туласи.
В Африка този ритуал се практикува по време на първата менструация на момичето. Тогава тя се смята за най-нечиста, уязвима и предразположена към заболявания, а татуировките целят да предпазят енергията ѝ от зли духове.
На 7-ия ден рисунките се измиват на пречистваща баня. В Африка на татуировките се гледа каот на защира от злото. Затова те изобразяват върху телата си трето око и триъгълни елементи.