Уникална по рода си находка бе открита в Русокастро край Бургас. Археолозите са се натъкнали на икона от слонова кост, най-вероятно принадлежаща на някой император.
Археолозите се натъкват на уникална находка в крепостта Русокастро край Бургас преди няколко дни. Те са открили икона от слонова кост, принадлежаща на император, в средновековния дворец. Тя представлява т.нар. походен олтар с изобразена сцена на Благовещение. Находката е датирана в средата на ХХ в. – още преди построяването на крепостта.
В Средновековието слоновата кост е била много по-ценна от златото. Доставки на този материал се правили само за императорите.
Средновековната крепост Русокастро е изградена на стратегическо място. От там е охранявана цялата околност и границата на страната ни с Византия. Укрепителната система на Русокастро е толкова сложна, че на практика се оказва непревземаема.
Тракия е завладянa от османските турци в края на XIV в. Тогава местното население напуска околността. Скоро в най-недостъпната ѝ част се изгражда царски дворец.
Историческите данни показват, че тук със сигурност са пребивавали цар Иван Александър и император Андроник III Палеолог. Предполага се, че освен тях тук е бил и цар Тодор Светослав Тертер.
Русокастро едва сега започва да се проучва. Цитаделата му е толкова голяма, че се сравнява с царските резиденции в столицата Търново.
Това е едва втората открита икона върху слонова кост у нас. Единствената подобна е открита преди повече от век при разкопки на Трапезица. Това прави настоящата находка толкова значима.
Коментари