Астрономи твърдят, че звездна система, която е забележително подобна на Слънчевата, се намира неочаквано близо до нас. Откритието може да има огромни последици за разбирането на това как са се формирали планетарните системи и техните съседи и какво влияние са си оказвали едни на други.
На едва десет светлинни години от Слънчевата система се намира съзвездието Ерадиус. Учените казват, че слънчевата система около звездата Епсилон Еридани е същински двойник на тази, която се върти около нашето Слънце. Единствената разлика е, че звездата е по-млада.
Въпреки че Епсилон Еридани изглежда като нашата собствена звезда, тя е около пет пъти по-млада. Планетарната ѝ система има подобни планети като тези, обикалящи Слънцето. Учените не изключват възможността там да се крие и копие на самата Земя.
Това е все едно да гледаш назад във времето, казва астрономът Масимо Маренго, който е ръководител на екипа, изследващ системата. - Епсилон е звезда домакин на планетарна система, която понастоящем претърпява същите катаклизмични процеси, които се случват в Слънчевата система в нейната младост – по времето, когато Луната придобива повечето от своите кратери, Земята придобива водата в океаните си и благоприятните условия за живот, добавя още астрономът.
За проучването той и екипът му използвали данните, събрани от Стратосферната обсерватория за инфрачервена астрономия на НАСА или СОФИЯ, която се помещава в самолет и може да вземе детайлни снимки на далечни звезди.
Учените открили, че звездата е заобиколена от две структури – вътрешен и външен диск, с празнина, която изглежда е била създадена от планети. Астрономите все още не могат да кажат с голяма увереност каква е разликата между двете празнини. Според тях е въпрос на време да бъдат открити всичките планети, обикалящи Епсилон.
За това обаче учените ще трябва да използват телескопа Джеймс Уеб, който е планиран да бъде пуснат през октомври 2018 година. Всичко това може да помогне на астрономите да видят древното минало на Земята и планетите, които я заобикалят.