Досега се предполагаше, че ако съществува планета, която може евентуално да има атмосферни условия, сходни със земните, то тя би се намирала извън Млечния път. Теориите се оказаха прави.
Небесното тяло с малко по-големи от размерите на Земята е засечено наскоро при изследването на данни от космическия телескоп Кеплер. Планетата се намира в обитаема зона – район, в който има достатъчно енергия, светлина и топлина, за да може да има вода.
Тя орбитира около неидентифицирана звезда, която ѝ предоставя тези условия. Сходната за Земята планета все още не е получила своето наименование.
Откритието бе съобщено по време на конференция в Аризона, свикана на тема Търсенето на живот извън Слънчевата система, от астронома на НАСА Томас Баркли. На базата на снимките от телескопа Кеплер той твърди, че е открил нова звездна система. В нея влизат пет планети, които обикалят около звезда-джудже M1. Сходната със Земята е най-външната планета в звездната система на Баркли.
Здездите-джуджета с буква М отпред обозначават не толкова ярки небесни тела, с по-малки размери и по-слаби възможности от земното слънце. Поради тези фактори те са трудно забележими и не могат да бъдат видени с просто око.
В Галактиката тези наричани още червени джуджета са 70% от всички звездите. От друга страна земното слънце е G-джудже. Такива са едва 5 % от всички звезди.
До момента са открити много планети, подобни на Земята. Специфичното при безименната обитаема планета на Баркли е това, че тя е с най-близки размери до нашата планета.
Телескопът Кеплер е регистрирал почти 3000 планети извън нашата Слънчева система, които кандидатстват за двойници на Земята. За една пета от тях се смята, че са супер-Земи, тъй като са от 1.25 до 2 пъти по-големи от Земята. Колко от тях обаче реално могат да бъдат обитавани, тепърва е тема на разучаване.
Коментари