В Слънчевата система може да има по-малко тъмна материя, отколкото астрономите са смятали досега. Според последни проучвания на руски специалисти тъмната материя може да е над 330 квадрилиона тона.
Това обаче всъщност изобщо не е много, тъй като досега се е смятало, че тъмната материя е много повече, отколкото е всъщност.
До тези изводи специалистите са стигнали, след като са провели редица изчисления за движението на отделните планети в Слънчевата система.

Според астрономите тъмната материя представлява вещество, което променя движението на галактиките, като съществено го изкривява.
Това вещество успява да направи тези промени с помощта на гравитационни взаимодействия с отделните галактики.
Никой не може да каже от какво се състои това вещество и точно затова то е наречено тъмна материя. Но се знае, че то въздейства на галактиките така, че ги отклонява от обичайната им траектория.
Досегашните изчисления на учените сочеха, че в цялата ни Вселена има не повече от 22-23 процента тъмна материя. Тя е част от общата маса на цялата Вселена.

Задачата на руските специалисти, които работят в Руската академия на науките, била да открият колко би могла да е горната граница на съдържанието на тъмната материя в Слънчевата система.
За да разберат това, учените от Руската академия на науките използвали фактите за движението на Луната и на планетите в Слънчевата система. Те използвали стотици хиляди резултати от измервания на различни космически апарати.
Според последните проучвания се оказва, че тъмната материя е не повече от пет хилядна част от масата на Луната. Тези данни се отнасят до тъмната материя, която е открита в орбитата на планетата Сатурн.
Според предишни проучвания, които са правени преди двадесетина години, масата на тъмната материя е била десет хиляди пъти повече от установената от руските специалисти.
Това е добра новина, тъй като по-малкото количество тъмна материя ще повлияе по-слабо върху галактиките и ще отклони съвсем слабо траекторията им.
Коментари