Човечеството никога няма да стигне до центъра на Млечния път, който се намира на 50 хиляди светлинни години от Земята. При движение на земните космически кораби със скоростта на светлината разстоянието ще бъде изминато за 10 години.
Защо обаче това няма как да се случи? Американски астрономи установиха, че пътешествията със скорост, близка до светлинната, ще окажат разрушително действия върху космическите ни кораби, пише в своя статия сп. New Scientist.
Основната опасност за обектите, които се движат със скорост, близка до светлинната, е междузвездният водород.
Физиците са пресметнали, че при движение със скорост близка до светлинната водородните частици ще бомбардират корабите с енергия около 7 тераелектронволта.
Бомбардировката ще е смъртоносна за екипажите, независимо от малката плътност на междузвездния газ (около 1 атом или йон на куб. см). Алуминий с дебелина 10 см ще задържа не повече от 1% от радиацията. За секунда астронавтите ще получават доза радиация, която надвишава смъртоносната 1700 пъти.
Според Специалната теорията за относителността на Айнщайн скоростта на светлината е 300, 000 км/секунда. Затова пътешествия със скорост, близка до светлинната, ще изискват космически кораби, твърде различни от сега използваните.
Пътешествие до Луната със светлинна скорост би траело само 1.5 секунда. До Венера – около 2 минути, когато е близо до Земята и 15 минути, когато се намира от другата страна на Слънцето.
Пътуване до Марс ще отнеме средно 4 минути, до Юпитер – около 30 минути, до Сатурн – около 1 час, а до Нептун - 4 ч.
Коментари