Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Тестове и Психология»Ефектът на Мандела ще ви накара да се съмнявате в спомените си

Ефектът на Мандела ще ви накара да се съмнявате в спомените си

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k
Ефект на Мандела
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Ефектът на Мандела е понятие, с което се описва много интересен феномен сред хората. Оказва се, че цели групи си спомнят исторически факти по напълно погрешен начин.

Това явление носи името на южноафриканския президент Нелсън Мандела, защото е свързано с неговата кончина. Милиони хора от цял свят са убедени, че чернокожият лидер е починал през 80-те години на миналия век, а това не е вярно.

Нелсън Мандела умира през 2013 година, след като за един мандат е бил президент на РЮА.

Не е ясно защо толкова много хора вярват в събитие, което не се е случило, но този ефект е забелязан и при редица други примери. Изкривени са исторически факти и са добавени обстоятелства, които само с една проверка се доказва, че са пълна измислица.

Ефектът на Мандела ще ви накара да се съмнявате в спомените си

Конспиративните теории обясняват Ефекта на Мандела със съществуване на паралелни реалности, които се намират една до друга, а ние се прехвърляме между тях, заради което бъркаме спомените си.

Един от най-популярните примери за феномена е случаят с т.нар. Танк бой. През 1989 година един мъж се изправя пред танковете на китайската армия в знак на протест.

Повечето хора си спомнят това историческо събитие с фатален край. Според стотици хиляди души танковете са прегазили протестиращия, но в действителност, той е бил изведен от пътя на танковете.

Интересно е как толкова много хора имат ясни спомени за танкове, които премазват протестиращ човек, без това да се е случило.

Друг от примерите е свързан с убийството на Джон Кенеди. Това е една от големите трагедии в американската история и всеки детайл около нея би трябвало да се помни ясно. Но не е така.

Джон Кенеди

Покушението над президента се извършва, докато пътува в автомобил до съпругата си Джаки Кенеди. По спомените на повечето хора, а и според възстановки и филми за Кенеди, в колата е имало 4 души. Те обаче са 6.

Тези, които са гледали филма Форест Гъмп, сигурно си спомнят най-популярната реплика на главния герой – Life is like a box of chocolates (Животът е като кутия с шоколадови бонбони). Истинската реплика обаче е Life was like a box of chocolates (Животът бил като кутия с шоколадови бонбони).

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest