Земята може и да не е плоска, нито да е център на Вселената, но това не означава, че вярванията на древните хора са били изцяло погрешни. В действителност, през последните години съвременната наука доказа, че редица учения и вярвания, вкоренени в древната мъдрост, са верни. Представяме ви няколко практики от миналото, които са потвърдени от съвременната наука.
Щастието и удоволствията ни правят по-здрави
В търсенето на най-добрия начин, по който могат да живеят, гръцките философи от Античността спорели за предимството на хедонистичното и епикурейското щастие. Хедоничното благополучие вижда щастието като основен фактор за постигане на удоволствието и спирането на болката.
Епикурейското щастие е по-скоро свързано с търсеното на щастие, докато осъзнаваме смисъла на живота. Скорошно проучване на Университета на Северна Каролина доказа, че хората, които се чувстват по-щастливи и не си налагат лишения (какъвто е и смисълът на двете философски течения), са по-здрави физически и живеят по-дълго.
Акупунктурата може да възстанови баланса на тялото
Традиционната китайска медицина цели да се справи с дисбалансите в Чи (циркулиращата енергия в рамките на всяко живо същество) и да възстанови хармонията на тялото. Ново изследване на Калифорнийския университет доказа наскоро, че акупунктурата може да бъде ефективен начин за облекчаване на мигрена, артрит и други хронични болки.
Тай чи лекува
Това древно китайско бойно изкуство се основава на убеждението, че постигането на баланс с ума и тялото създава цялостно усещане за спокойствие и хармония и естествено води до по-дълъг живот. Тази теза бе потвърдена в доклад на Медицинския колеж към Харвард.
Там се посочва, че този вид специфична медитация може да помогне за предотвратяване и лечение на много свързани с възрастта здравословни проблеми. Редица изследвания през последното десетилетие показват, че тай чи може да бъде полезно за тези, които страдат от артрит, ниска плътност на костите и сърдечно-съдови заболявания.
Състраданието е ключът към по-смислен живот
Тибетски будистки традиции включват практика, наречена мета, която представлява вид медитация, чийто фокус е състраданието. Проучване на учените от Университета Емори установи, че състраданието въз основа на този тибетски модел може ефективно да повиши способността на човек да усети съпричастност с другите, като начин на четене на техните изражения.
Така с течение на времето тази практика увеличава положителните емоции на участниците, като им позволява да намерят по-дълбок смисъл в отношенията си с другите, цел в живота, да открият подкрепа от хората около себе си и да подобрят здравето си.
Коментари