Марсоходът Curiosity кацна на Марс на 6 август 2012 година в района на кратера Гейл. За да осъществи това кацане, му бяха необходими осем месеца.
Апаратът бе способен да преодолява височини до 75 см, да заснеме обстановката и вземе проби от почвата, след което да изпрати снимките и своевременно направения анализ на Земята. Той е с дължина 2.8 м и тегло 900 кг. Целият проект е струвал на НАСА 2.5 млрд. долара.
Спрямо изпратените геологически и геохимични данни учените се надяваха да открият отговор на въпроса имало ли е на Марс живот и съществуват ли места там, подходящи за живи организми. Преди дни марсоходът Curiosity направи сензация, като потвърди съществуването на древно езеро на Червената планета.
Образците, които апаратът е събрал от кратера Гейл, безспорно доказват, че някога, преди хиляди години, на Марс е имало обширни езера. Учените заключват, че температурата на марсианската атмосфера някога е била над нула градуса по Целзий. А това, от друга страна, води до констатацията, че е напълно възможно на Червената планета да е имало живот.
Доскоро бе прието, че дори на Марс да е имало водоеми, те са били подземни и то само в определени райони от планетата. Днес обаче тази традиционна теория търпи сериозни метаморфози.
Curiosity иззема образци от планината Шарп, където се подвизава. Марсоходът е снабден със системата SAM - анализатор на химическия състав на марсианските образци. Иззетите проби от планетата се поставят в анализатор, където той се нагрява.
В рамките на този процес се отделят различни газове, които се анализират цялостно. Резултатите сочат, че преди 3.8 млрд. години на това място е имало голямо и пълноводно езеро.
Curiosity е най-модерният модел марсоход, изпращан в орбита до момента. Той е способен да развива до 90 км/ч. Срокът за работа, за който е изпратен апаратът, е една марсианска година или 687 земни дни. До края на проекта остава още малко, но учените се надяват на още интересни открития.
Коментари