От зората на времето хората се опитват да се освободят от границите, които им поставят човешките тела – болка, болести, смърт. Ново движение, набиращо все по-голяма популярност, сега се стреми да облече това отколешно човешко въжделение в съвременни технологични дрехи.
Определящо се като трансхуманизъм, движението вярва, че науката ще осигури начин хората да се развиват извън сегашните си физически форми и човечеството най-накрая да осъществи мечтите си за трансцедентност.
Основата във вярванията на трансхуманистите е, че човек не е нищо друго освен своето съзнание. Те вярват, че технологията ще е способна да превърне съзнанието ни в цифрови данни и същността ни ще бъде качена в един мощен и вечен компютър. Това ще позволи всички да живеят в свят на неограничени виртуални преживявания и ефективно постигане на безсмъртие.
Разбира се критиците на идеята излизат с довод, че това безсмъртие ще продължи до момента, в който всички забравят как да правят бекъп файлове и машината изключи, защото техниката (дори и най-модерната) рано или късно се разваля.
Въпреки мнението на редица анализатори, че превръщането на съзнанието в цифрови данни просто е неосъществима фантастика, компютърни експерти ги оборват с данните, че това не само е нещо осъществимо, а просто е въпрос на време.
Един от основните инженери на Гугъл – Рай Курсвейл, наскоро оповести, че до 2045 година тази технология ще е факт и ще може да се използва.
Наскоро икономистът Робин Хенсън представи изследванията си какви ще бъдат последиците от сценария на трансхуманистите за обществото и икономиката. Той представя един свят, в който цялата работа се извършва от безплътни емулации на човешките умове, работещи в симулация на виртуална реалност с помощта на огромни изчислителни облаци и съоръжения.
Обобщението е, че дори и част от плана да се осъществи, светът, какъвто го познаваме, ще се разпадне на съставните си части. Според много анализатори идеята на трансхуманистите е технологичното възраждане на хилядолетната теория на мистици и философи, че реалността е просто една илюзия.
Основният проблем пред новото течение е, че в мозъка на всеки има трилиони връзки между отделните неврони. За да се запише цифрово съзнанието ни, всичките тези обвързаности трябва да се картографират, а това е далеч от днешните възможности.
При сегашното развитие на компютърните технологии това ще е възможно след около 8 десетилетия и то само при условие, че мозъкът е вече мъртъв и му се направи дисекция. Дори и тогава няма как да се разбере как точно функционира той.
Коментари
те ще се раждат, раждат, раждат и после какво ще стане с земята?
тя ще натежи ще се измести от орбитата на галактиката и на това което я крепи, и всички умираме всичко свършва и няма да има живот.............!
така ли е......?!