На 13.4 милиарда светлинни години от Земята се намира най-отдалечената галактика в Космоса. Тя е открита от екип американски учени, които са направили огромна крачка назад във времето с телескопа Хъбъл.
Новооткритата галактика във Вселената носи името GN-z11 и все още се намира в етап на сформиране. Учените смятат, че тя се е образувала 400 милиона години след Големия взрив.
Доскоро като най-отдалеченото място в Космоса се посочваше галактика, намираща се на 13.2 милиарда светлинни години от Земята, но се оказва, че има цели светове и на по-голяма дистанция.
Точната позиция на GN-z11 е определена с помощта на орбиталните телескопи Хъбъл и Спицър на астрономическата обсерватория У. М. Кек, която има база в планината Мауна Кеа на Хаваите.
Експертите определят точното разстояние между новата галактика и нашата планета чрез степента на червено преместване. Това е разликата в светлинния спектър от една точка в Космоса до друга.
Никое от изчисленията не е напълно точно, а определените светлинни години могат да варират с до 5 милиона светлинни години повече или по-малко.
Една светлинна година е равна на 9.5 трилиона километра и показва разстоянието, изминато от светлината във вакуум.
GN-z11 е 25 пъти по-малка от Млечния път, а общата маса на звездите е едва 1% от масата на звездите в нашата галактика. В същото време тя се намира в етапа на активно формиране на звезди и процесът е около 20 пъти по-интензивен, в сравнение с Млечния път.
Точно защото се намира в период на интензивно оформяне, астрофизиците са успели да я открият.
Удивително е, че толкова масивна галактика е съществувала вече 200-300 милиона години след като са се сформирали първите звезди, казва професор Гарт Илънгуорт от Калифорнийския университет.
Коментари