Британски учени успяха да измерят теглото на Млечния път. Оказа се, че масата на нашата галактика се равнява половината от масата на Адромеда – галактиката, която е съседна на Млечния път.
Това изследване доказа, че теглото на Млечни път не е толкова огромно, колкото предполагаха редица учени. Експертите от Единбург обаче доказаха, че теглото на Млечния път е по-малко от това на Андромеда. И двете галактики обаче имат еднаква спирална структура.
Винаги сме подозирали, че Андромеда е по-масивна от Млечния път, но досега едновременното претегляне на двете галактики беше изключително предизвикателство. За да постигнем целта, комбинирахме скорошни измервания на относителното движение между двете галактики с най-големия съставян досега каталог на съседните галактики – заявява доктор Хорхе Пенаруби, който е един от изследователите.
Млечният път и Андромеда са най-големите структури в регион от галактики, наричан от астрономите Местната група. За да разкрият масите на двете галактики, учените са изчислили масата на тъмната материя във външните им райони.
Любопитно е, че 20% от материята на двете галактики е невидима, а досега учените не бяха в състояние да кажат коя е по-голяма.
Астрономите са отчели, че в галактиката Андромеда има двойно повече тъмна материя. Тъмната материя е слабо изучената невидима субстанция, съставляващата по-голямата част от външните райони на галактиките.
Въпреки че Млечният път и Андромеда изглеждат сходни по размери, досега учените не са били в състояние да докажат коя е по-масивната. В предишни изследвания учените са успели да изчислят само масата, събрана във вътрешните райони на двете галактики.
Само преди няколко дни група от астрономи успя да открие най-далечната галактика с помощта на телескопа Хъбъл. Огромната галактика е от вида Лупа, а възрастта ѝ надхвърля стария рекордьор с 200 милиона години.
От НАСА съобщават, че намирането на такава галактика е изключително необичайно, защото районът преди това не е бил оглеждан.
Коментари