Американските астрономи от Йейлския университет и Калифорнийския университет в Санта Круз смятат, че са открили най-отдалечената от Земята галактика. Въпреки че се смята, че Вселената няма начало и край, досега толкова далечно скупчване на звезди все още не е било откривано.
Галактиката е наречена от учените с наименованието EGS-zs8-1. Тя се намира в малко познатото съзвездие Воловар. Гледано от Земята, непозната галактика се намира на разстояние, равняващо се на 13.1 милиарда светлинни години, съобщава Асошиейтед прес.
Екипът от астрономи на двата престижни университета е установил, че откритото от тях скупчване на звезди представлява също така и една от най-старите галактики във Вселената.
Те съдят за това по цвета ѝ, който е бебешко син. По този признак науката е установила, че обектът е от първото поколение галактики и се е образувал само около 670 милиона години след Големия взрив.
За откриването на EGS-zs8-1 и определянето на нейната възраст учените са работили в продължение на 3 години, като в изследването си са използвали три различни телескопа.
Галактиките представляват гравитационно свързани системи от звезди, междузвезден газ и прах, плазма и невидима тъмна материя. Всяка една от тях има свой собствен гравитационен център, около който се въртят всички обекти в нея.
В състава на галактиките влизат и различни видове звездни купове и мъглявини, като повечето от звездите в галактиките са част от система от две или повече звезди.
Учените все още не са успели да открият центъра на EGS-zs8-1, но се смята, че поради огромната ѝ възраст, той не заема централно място в звездния куп.
Изследването е установило, че приблизителният брой звезди, които новата галактика съдържа, е около седем милиарда звезди, което я нарежда като галактика от среден размер.
Типичните галактики съдържат от един милион до хиляда милиарда звезди.
Коментари