Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Древен Египет»Бирата е била на почит в Древен Египет

Бирата е била на почит в Древен Египет

MarianeMariane
Джедай
329112
Древен Египет

Бирата е била на особена почит в Древен Египет, даже може да се твърди, че е била нещо като националната напитка на могъщата империя. Това показват древни фрагменти от глинени съдове, използвани за производството на пенливата напитка преди около 5000 години.

Артефактите са открити при разкопки в Тел Авив, информира израелската служба, която отговаря за старинните паметници.

По време на разкопки на улица Хамасгер са били открити глинени съдове, които според експертите датират от бронзовата епоха (3500-3000 г. пр. н. е.).

Подобни находки не са рядкост в този регион на света, но сред стотиците делви археолозите открили и керамични съдове, които несъмнено служили за производство на бира, съобщава ръководителят на разкопките Диего Баркан.

Израелските археолозите са на мнение, че бирата е била не просто националното питие на Древен Египет. Те дори твърдят, че тя е била основна храна като хляба.

Разкопки

Според историци бирата е била широко разпространена и е била консумирана от всички слоеве на населението – без разлика във възрастта, пола, статута или общественото положение.

Древноегипетската бира се е произвеждала по проста технология. Смес от ечемик и вода били оставяне да ферментират под горещите слънчеви лъчи, след което към сместа били прибавяни подбрани плодове и съставки, които да ѝ предадат характерния за бирата вкус.

И друг път при разкопки на територията на Египет са откривани съдове и дори цели пивоварни, които доказват, че пенливата напитка се е произвеждала още в средата на четвъртото хилядолетие преди новата ера.

При разкопки в района на делтата в Египет са открити пивоварни, което доказва, че бира се е произвеждала още от средата на четвъртото хилядолетие пр. н.е. За първи път археолозите откриват следи от присъствие на египтяни по земите, където днес се намира центърът на Тел Авив.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest