При разкопките на древния град край с. Юнаците, Пазарджик, учените установиха, че това е най-ранният град в Европа, известен досега на науката.
Археологическите данни, които се събират от години край тези земи, разшириха историята на Европа и на страната ни с още 2000 години. От тях става ясно, че през каменно-медната епоха (до момента доста неблагоприятна що се отнася до исторически и археологически данни) у нас всъщност е съществувала цивилизация и още нещо – тя е била най-развитата на континента.
Това откритие радва, но като че ли вече не учудва специалистите в областта. Нашата страна се прочува в научните среди с много подобни открития - най-старото обработено злато, най-старата солница и дори най-старите следи от земетресения, а сега - и най-древен град в Европа.
Разкопките на селищната могила край Юнаците започват още от 1939 година. Днес става ясно, че праисторическият град е бил основан между 5000 и 4900 години пр. Хр. Крепостната стена, която огражда неговия център пък, е изградена около 4700 години пр. Хр. По това време в останалите части на Европа населението е на първобитно ниво на развитие. Праисторическият град и цивилизация край с. Юнаците няма аналог на Стария континент.
В древният град се разкрива и още нещо интересно - първообразът на Атинския акропол. Подобни конструкции и градоустройство гръцките градове достигат 2000 години по-късно. От това следва заключението, че нашенското село дава началото и изобщо идеята на европейското градоустройство.
Според археолозите, ако се разкрият други селища на тази възраст, те задължително също ще са на Балканите – в България и в Гърция. Все повече данни сочат, че през каменно-медната епоха от нашите земи е тръгнала европейската цивилизация.
Жителите на древния град край днешното село били земеделци, обработвали са мед и са произвели една от най-големите колекции на птичи фигури – доста напредничави дейности за степента на развитие на човечеството през онези години.
Коментари