Всеки още от малък знае за процеса на фотосинтезата, в който растенията преработват въглеродния диоксид в кислород. По този начин атмосферата на Земята става благоприятна за развитие на живот. От това чудо на природата са се вдъхновили група учени, които искат да приложат този маниер в космическите полети.
Теоретично чрез фотосинтеза може да се осигурят подходящи условия
по време на продължителни космически експедиции, на пилотирани кораби и станции на колонизатори на други светове. Но тъй като отглеждането на гори на Марс все още не е по силите ни, е нужен друг заместител на листата. Освен това в състояние на безтегловност растенията не виреят добре. Тук на помощ идват синтетичните аналози на листата.
Първото изкуствено биологично листо е дело на студента по изкуствата в Кралския колеж Джулиан Мелчиори. То представлява уникална комбинация от копринени белтъци с истински хлоропласти. Те отговарят за фотосинтезата при растенията. А най-хубавото е, че, за да работи нормално, се нуждае само от малко светлина и вода.
Мелчиори разказва, че за да направи листото толкова съвършено, е извлякъл хоропласти от растителни клетки и ги е поставил в копринена материя. Идеята му е използване на ефективността на природата в техногенна среда.
Проектът Копринен лист (Silk Leaf) е реализиран в близко сътрудничество с учени от Лабораторията по коприната в университета Тъфтс. Полученото е първият фотосинтетичен материал, който спокойно живее и диша както обикновено листо.
Приложението на новото откритие може да е всестранно. С него могат да се правят декоративни дишащи елементи за интериор, сгради и други. От друга страна тези листа могат да се използват като мощен генератор на кислород на борда на космически станции.
Освен всичко друго чрез тези листа може значително да се пречисти въздухът в големите градове. Поставени в дома под формата на лампи, направени от копринени листа например, може да поглъщат въздуха от улицата, да преработват влагата и въглеродния диоксид в кислород и да се подава в домовете и офисите.
Коментари