Мощни магнитни полета ще генерират изкуствена гравитация. Иновацията ще помогне на учените да тестват Общата теория на относителността на Айнщайн.
Идеята е на професор Андре Фузфа от Белгийския университет. До момента създаването на изкуствена гравитация бе немислима. Поради това учените се задоволяваха с това да изучават отделните гравитационни полета на Земята, Слънцето и другите космически обекти.
Днес обаче тя вече не изглежда толкова нереалистична. Професор Фузфа смята, че комбинацията между огромно количество енергия, технологиите, използвани в ускорителите на елементарни частици, като Големия адронен колайдер в Церн и термоядрени реактори като ITER, създаването на гравитационно поле, е напълно възможно.
В своя статия професорът дори дава теоретична математическа основа за метода на създаване на гравитационните полета. В основата на магнитния му апарат са наблюденията, че силното магнитно поле изкривява пространство-времето почти по същия начин като гравитационното поле.
Подобен опит би струвал изключително скъпо. Ако обаче се окажа успешен и учените успеят да създадат дори слаби гравитационни полета, това ще е уникално постижение за физиката и науката като цяло.
Изкуствената гравитация няма да е приложима на практика, но с нея ще бъде тествана Общата теория на относителността на Айнщайн, която описва гравитацията като геометрично свойство на пространство-времето.
Тя ще даде възможност да се произвеждат гравитационни взаимодействия по същия начин, както другите три фундаментални взаимодействия - електромагнитни, силни и слаби.
Това ще е една огромна стъпка и в индустриален и експериментален план. Възможностите са безкрайни.
Коментари