Американският учен Крейг Венър си спечели прозвището "Новият Бог", след като той и екипът му успяха да създадат изкуствена форма на живот.
Венър и останалите учени изградиха генома на бактерия и го поставиха в приемна клетка, за да създадат това, което определят като първата в света синтетична форма на живот, съобщава вестни "Гардиън".
В биологията геном на даден организъм е цялата негова наследствена информация. Нарича се още основно число. Наследствената информация се кодира в ДНК на организма и включва както гените, така и некодиращите последователности от ДНК. Терминът е въведен през 1920 година от професора по ботаника в Хамбургския университет в Германия Ханс Винклер. Геном е съчетание на термините ген и хромозом.
Експериментът на американските учени е сочен като революционен и прави първата крачка към създаване на организми не чрез еволюция, а чрез построяването им.
Екип от 20 учени, 10 години и 40 милиона долара. Толкова време и средства е отнело откритието. Венър определи успеха си като "решаващ момент в биологията". Генетикът обяснава, че постижението му поставя началото на нова епоха. В нея животът ще бъде създаван, за да помага на човечеството, като започва от бактериите, които произвеждат биогорива, поглъщат въглероден диоксид от атмосферата и дори произвеждат ваксини.
Подвигът на Венър вбеси критиците и религиозни групировки. Те заклеймиха учените. Доводът им е, че изкуствените организми могат да попаднат извън контролираната среда, да предизвикат екологичен хаос или да бъдат превърнати в биологични оръжия.
Коментари