Исландският вулкан Бардарбунга, вулканът Моунт Тавурвур в Папуа-Нова Гвинея и Тангурахуа в Еквадор започнаха да бълват лава в рамките на последните 24 часа.
Метеорологичната служба на Исландия е съобщила преди няколко часа, че исландският вулкан Бардарбунга, който се активизира в средата на месеца, започна да изригва.
Вулканичната му активност се следи, а въздушното пространство над Североизточна и Централна Исландия остава затворено за самолети.
Магмата е започнала да излиза на повърхността още в четвъртък. Тогава авиацията е обявила най-високата - червена - степен на опасност.
За сега магмата излиза на повърхността с изключително спокоен поток, а сеизмичната активност в района около вулкана не е особено висока.
Бардарбунга се активизира на 16 август. Той е разположен под най-големия ледник на страната, издигащ се на височина от 2000 метра.
Междувременно още два вулкана в други краища на планетата започнаха да изригват едновременно с исландския вулкан.
Вулканът Моунт Тавурвур, който се намира в Папуа Нова-Гвинея, също започна да изригва през последното денонощие. Неговата активност обаче не е толкова спокойна и заради лавата освен отменени полети има и затворени училища и институции.
Заради скални материали и пепел във въздуха и се наложила евакуация на местното население, съобщават сеизмолозите, които наблюдават изригването.
Лавата от Моунт Тавурвур е причинила и големи щети по земеделските насаждения.
Вулканът е започнал да бълва скална маса и пепел в ранните сутрешни часове, когато е била обявена и промяна в графика на самолетните полети.
През 1994 година изригване на Моунт Тавурвур едва не разруши основата на град Рабаул. Този вулкан е един от най-ефективните в тихеоокенаския район.
В друга точка на земното кълбо - Южна Америка кратер на вулкан също започна да бълва лава. Тангурахуа се намира в Еквадор и се активизира в края на юли тази година, като неговото изригване беше очаквано от експертите.
Коментари