Оказва се, че и при маймуните по-лесно се издигат тези, които са подпомогнати от майка или сестра с авторитет в стадото. Докато някои представители трябва да се борят за мястото си, други го наследяват по майчина линия.
Уникално проучване показва, че по-бързо път към върха си пробиват онези маймуни, които имат авторитетен роднина на високо място в йерархията на стадото.
При павианите например аристократизмът се наследява по рождение и когато една маймуна достигне полова зрялост, има правото да избира по-атрактивни сексуални партньорки, с които да създава потомство.
Ролята на сестрата също е важна макар и не колкото тази на майката. С нейна помощ издигналият се до лидер самец успява да удържи властта, унаследена от майка му. Сестрата е особено активна в плашенето на конкурентите за трона.
Сестрата обгрижва брат си, само ако е по-голяма от него, с което отношенията при маймуните с доста се различават от отношенията при хората. При павианите, когато сестрата е по-възрастна, тя заема по-високо място в йерархията на стадото и следователно не позволява на брат си да я измести.
Предишно проучване показва, че маймуните не обичат неравностойните поощрения. По време на експеримент учени наградили две отделни маймуни по различен начин за една и съща свършена работа. Не щеш ли Маймуната, която получила камък вместо грозде, не била никак доволна.
Нашите биологични роднини могат и да водят дълги войни срещу себеподобните си с цел да завладеят повече територия.
Преди време екипът на доктор Джон Митани от Мичиганския университет наблюдавал група шимпанзета в Уганда в продължение на 10 години. Всеки 10-14 дни около 20-ина мъжкари се събирали, подреждали се в индийска нишка и тихичко потегляли към територията на съседното племе.
Тази патрулно-разузнавателна дейност продължавала няколко години, след което агресивните шимпанзета просто заели територията на по-слабата група.
Според учените шимпанзета, а също така горили и хора, са наследили гена на войната от общ предшественик, който днес е изчезнал.
Коментари