101 вида маумуни са заплашени от изчезване заради традиционната медицина, алтернативните лечебни и религиозните практики в някои страни по света, алармира в своя статия сайтът на Би Би Си.
Според мащабно научно изследване приматите се използват и в магически ритуали като афродизиаци и амулети. От 390 изследвани вида маймуни, 101 редовно биват избивани заради телесните им части. Автори на изследването дават за пример паякообразните маймуни от рода Ateles, които според вярванията се ядат срещу ревматизъм. В някои райони на света пък месо от горила се дава на бременни.
Черноликата черна паякообразна маймуна и качулатите капуцини се смятат за лековити поне при шест болестни състояния. Паякообразна маймуна се използва в Боливия срещу ухапване от змия или паяк, при треска, настинка, кашлица, проблеми със съня, болки в рамото...
В Индия пък местните вярват, че ще се излекуват от астма, ако пият кръв от макак. Костите или черепите на други маймуни се смилат на прах, който се пие с чай. Жлъчният им мехур се яде, а кръвта и маста им се използват като мазила.
Общо 47 вида маймуни са избивани, тъй като се счита, че притежават лечебни свойства срещу различни заболявания. В в магически ритуали се използват 34 вида маймуни. А други 20 - и за двете цели.
"Въпреки съществуващите закони, консумацията и търговията за лечебни цели продължава", посочва ръководителят на изследването проф. Ромуло Алвес от Държавния университет Параиба в Бразилия.
В много страни виреят различни вярвания, свързани с маймуните. В Сиера Леоне, например, кости от шимпанзе се окачва на кръста или на китката на децата, за да пораснат силни.
Индийците вярват, че ще придобият смелост и кураж, ако носят око на лангур като амулет.
От общо 101 вида примати 12 са класифицирани като силно застрашени, 23 - застрашени и 22 - под заплаха.
Коментари