Мозъкът е структура, която се влияе от много външни и вътрешни фактори, без дори да го осъзнаваме. Неговата функция зависи от храната, която ядем, ежедневието ни, както и степента на неговото използване. Всичко това определя развитието на нашите умствени възможности.
Изследователи определят начина ни на живот като фактор за по–висока или по–ниска интелигентност, а лошите навици - като средство да убиваме собствените си мозъчни клетки. И нека видим кои действия на човека могат да го убият.
Вредни навици, които ни съсипват
Високата кръвна захар се счита за фактор, който ни довежда до оглупяване. Казва се, че преяждането, проблемите с ученето, запомнянето и депресията са в резултат от консумирането на прекалено много захар. Истината е, че човек трудно може да пресметне колко много захар приема, защото тя се съдържа под различни форми в отделните продукти;
Но експертите съветват нейния прием да се сведе до минимум и да се избягват сладките храни и напитки. Освен това трябва да се избягват и храни, които повишават холестерола в кръвта, защото може да доведе до развитие на атеросклероза (стесняване на кръвоносните съдове от натрупване на мастни отлагания по вътрешната им повърхност), а оттам и до сърдечно-съдови заболявания.
Друг фактор, който за съжаление трудно може да се избегне, е живот в силно замърсена околна среда. Замърсяването на въздуха довежда до изчерпване на кислородното му съдържание, което с времето затруднява функционирането на мозъчните клетки. Замърсеният въздух възпрепятства притока на кислород към мозъка и така се понижава неговата когнитивна функция, а и може да настъпят и физически промени.
Нещото, което 21 век промотира с пълна сила, е невъзможността за пълноценен сън, което довежда до увреждане на мозъка. Обичайно, когато спим, е времето, в което тялото и неговите клетки се регенерират, включително и тези на мозъка. Тук е опасно не само дългосрочното лишаване от сън, но и в кратките периоди. Лекарите препоръчват средна продължителност на съня от 7.30 до 8 часа, за да може организмът ни да се възстанови.
И един социално значим проблем е виновник за увреждането на мозъка, а именно консумирането на нездравословна храна, бедна на хранителни вещества. Така клетките не получават необходимите градивни вещества и бавно умират. Стига се и до повишаване на телесното тегло, свързано със загуба на физическата и психическа енергия.
Тук е важно, освен да се промени начинът на хранене с прием на здравословни храни, да не се пропуска и сутрешната закуската. Много хора го правят, което се оказва не е никак полезно. Дните без закуска понижават нивата на кръвна захар в тялото, което довежда до липса на хранителни вещества за много важни органи. Препоръчва се закуска, богата на протеини и витамини.
Всички знаем, че за постигане на перфектната фигура, съпроводено със стягане на тялото и оформяне на мускулите, е необходимо време и ежедневни тренировки. Това се случва и с мозъка, ако не се упражняваме редовно, не заучаваме нови и нови неща всеки ден, то мозъкът губи своите мисловни способности.
Разбира се, изключително негативно влияят прекаленият прием на алкохол и тютюнопушенето - два вредни навика, които ни унищожават постепенно. Доказано е, че пушенето при мъжете води до оглупяване, а пък алкохолът причинява нервно възпаление. То, от своя страна, довежда до увреждане на мозъчните клетки, включително и до развитие на болестта множествена склероза. Алкохолът в големи количества причинява структурни промени в мозъка, както и води до намаляване на неговия обем.
Коментари